وبلاگ

دلایل تغییر رنگ و زرد شدن قاب گوشی چیست؟ راهکارهای تمیز کردن آن چیست؟

دلایل تغییر رنگ و زرد شدن قاب گوشی چیست؟ راهکارهای تمیز کردن آن چیست؟

چرا قاب های ژله ای و شفاف زرد می شوند؟ راهکارهای پیشگیری از آن چیست؟ راهکارهای تمیز کردن آن چیست؟

در این مقاله سعی شده علت اینکه “چرا قاب های ژله ای و شفاف زرد می شوند؟” و “راهکارهای پیشگیری و تمیز کردن آن چیست؟” را بررسی کنیم و تمامی راه حل های موجود را پیشنهاد دهیم. این مقاله چکیده ای از مقالات معتبر سایت های مرجع و معتبر انگلیسی و فارسی می باشد.

 

در طی چندین سال فعالیت فروشگاه اسپیگن و عرضه محصولات این کمپانی آمریکایی-کره ای و همچنین سایر برندهای مشابه به مشتریان گرامی، به عنوان تنها نماینده رسمی و انحصاری این برند در ایران، گزارش هایی در خصوص تغییر رنگ و زرد شدن قاب های شفاف ارائه شد و موجب نارضایتی برخی از کاربران این محصولات بود. با توجه به این موضوع بر آن شدیم تا دلایل تغییر رنگ و زرد شدن قاب گوشی و راهکارهای پیشگیری و تمیز نمودن آن را بررسی کنیم.

چرا قاب های ژله ای و شفاف زرد می شوند؟

 

اولین قدم، انتخاب یک قاب محافظ با کیفیت و پریمیوم!

اولین اقدام برای محافظت از گوشی های هوشمند امروزی تهیه یک قاب محافظ با کیفیت و مرغوب می باشد. این که یک قاب محافظ باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بهترین محافظت را از گوشی انجام دهد را در مقالات گذشته توضیح داده ایم. (مطالعه مقاله یک قاب محافظ با کیفیت)

قاب های محافظ از لحاظ متریال و ساختار به دو دسته پلی کربنات سخت (PC) و ترمو پلاستیک پلی اورتان نرم (TPU) تقسیم می شوند. و اما از لحاظ ظاهری به چندین دسته تقسیم می شوند. قاب های سخت و محکم، قاب های سیلیکونی، قاب های فلزی یا شیشه ای و قاب های شفاف و بی رنگ که هر کدام طرفداران به خصوص خود را دارند. در این بین اما قاب های ژله ای و شفاف طرفداران بسیار بیشتری را معطوف به خود کرده اند چرا که با توجه به شفاف بودن آن ها و نمایش ظاهر و رنگ اصلی گوشی، جذاب تر به نظر می رسد.

 

چرا قاب های ژله ای و شفاف زرد می شوند؟

اما مهم ترین مشکلی برای برخی از قاب های ژله ای و شفاف وجود دارد، تغییر رنگ و زرد شدن قاب پس از مدتی استفاده از آن می باشد. اینکه چرا قاب های ژله ای و شفاف زرد می شوند، علت های مختلفی دارد که به بررسی آن ها می پردازیم.

 

همه قاب های ژله ای تغییر رنگ دارند! کمی زودتر! کمی دیرتر!

همانطور که اشاره شد قاب های نرم و ژله ای از مواد اولیه TPU تولید می شوند. این مواد در مواجهه با نور خورشید تغییر رنگ می دهند و تفاوتی ندارد که یک قاب بی کیفیت تهیه نموده اید یا یک قاب با کیفیت؛ در هر صورت این مواد اولیه تغییر رنگ خواهند داشت. البته برخی زودتر و برخی در مدت زمانی بیشتر.

 

بررسی علت های زرد شدن قاب در جغرافیای مختلف

طی تحقیقاتی که انجام شد، مشخص شد که این تغییر رنگ در ایران بیشتر از سایر کشورهای منطقه می باشد و شاید علت آن آب و هوا و شرایط جوی کشور ما باشد. به طور مثال طی تحقیقاتی مشابه در کشور امارات مشخص شد که تغییرات رنگ و زردی قاب های شفاف و ژله ای در مدت زمان بسیار بیشتری نسبت به کشور ایران شکل می گیرد؛ و علت به احتمال قوی همان شرایطی جوی و آب و هوای منطقه ای می باشد.

 

تمامی قاب های ژله ای شفاف روزی تغییر رنگ خواهند داد که مدت زمان این رویداد به کیفیت ساخت قاب بستگی دارد. کمی زودتر! کمی دیرتر!

 

علت های علمی و تجربی تغییرات رنگ قاب ها

اگر بخواهیم تخصصی تر این مسئله را بررسی کنیم باید دلیل اصلی تغییر رنگ و زرد شدن قاب های ژله ای را پدیده هایی مانند اشعه فرابنفش خورشید (UV)، نور خورشید و نور مرئی بنامیم که طبیعتا قرار گرفتن گوشی در فضای باز و در معرض نور خورشید، سرعت تغییرات را افزایش خواهد داد.
البته عوامل دیگر زیادی در تغییرات و زردی قاب ها موثر است؛ عواملی مانند درجه حرارت زیاد (استفاده مداوم از گوشی و یا حرارت جیب یا کیفی که گوشی در آن قرار دارد)، رطوبت و یا قرار گرفتن در معرض انواع حلال ها. علاوه بر این اصطکاک مداوم در هنگام استفاده روزمره و عرق یا چربی طبیعی دست هم موجب زرد شدن قاب خواهد شد.

 

اشعه فرابنفش خورشید (UV)

نورخورشید شاید برجسته ترین علت زرد شدن یک قاب ژله ای است. مواد اولیه پلیمر سیلیکون در قاب های شفاف و ژله ای در مواجه با تابش نور خورشید با تغییرات شیمیایی تغییر رنگ می دهند. بنابراین تفاوتی ندارد که از این مواد در ساخت یک قاب استفاده شده یا هر جای دیگر؛ در هر صورت تغییر رنگ این مواد را به مرور زمان شاهد خواهیم بود. تنها راه چاره هم این است که منتظر بمانیم تا با پیشرفت تکنولوژی از موادی استفاده شود که در برابر اشعه فرابنفش مقاوم باشند.

 

قرارداشتن گوشی در معرض حرارت و افزایش دما

علاوه بر نور خورشید و گرمای ناشی از آن، حرارت خروجی گوشی نیز تاثیر زیادی در زرد شدن رنگ قاب دارد. بهتر است هنگام استفاده طولانی مدت از گوشی، هنگام بازی و شارژ گوشی، قاب از جدا کنیم تا حرارت و افزایش دما موجب تغییر رنگ قاب نشود.

 

آلودگی و چربی ها

یکی از عواملی که تاثیر در تغییر رنگ و زرد شدن گوشی دارد چربی ها و تعریق بدن و دست ها می باشد. هنگامی که گوشی را با دست ها آلوده و یا عرق کرده در دست می گیریم این آلودگی ها وارد بافت قاب می شوند و موجب اکسیده شدن آن می گردند. همچنین آلودگی های محیطی و مایعاتی مانند نوشابه ها، چای و قهوه که به طور تصادفی با قاب برخورد دارند موجب تغییر رنگ دائمی قاب می گردند.

 

در پایان این بخش این طور نتجیه گیری می شود که در هر صورت تمامی قاب های ژله ای تغییر رنگ را خواهند داشت؛ چه در طول یک هفته و چه در طول چند سال. ما تنها می توانیم این روند تغییرات رنگ را کندتر کنیم.

 

راهکارهای تمیز کردن و نو کردن دوباره قاب های ژله ای چیست؟

پس از بررسی علت های تغییر رنگ و زردی قاب های ژله ای، در بخش دوم به راهکارهای تمیز نمودن آن ها می پردازیم.

راهکارهای مختلفی برای رفع زردی قاب های ژله ای وجود دارد اما قبل از هر چیزی بهتر است بدانیم این راهکارها قطعی نیستند و اگر قاب اکسیده شده باشد تقریبا راهی برای تمیز کردن مجدد آن وجود ندارد.

راهکارهای تمیز کردن و نو کردن دوباره قاب های ژله ای چیست؟

 

آب و گرم و مواد شوینده

ابتدایی ترین روش برای تمیز کردن قاب استفاده از آب و مواد شوینده می باشد. بدین ترتیب که قاب را در مقداری آب گرم به مدت 10 تا 20 دقیقه به همراه مواینده شوینده لباس و یا ظروف مانند پودرهای لباسشویی دستی و ماشینی غوطه ور کنیم و سپس آن را با یک دستمال یا مسواک نرم تمیزو سپس با آب شست و شو وبعد از آن با یک دستمال نرم و مرطوب تمیز کنیم.

  • توجه: شست و شو با “داغ” ممکن است موجب تغییر شکل قاب شود و تسریع در روند تغییر رنگ شود.
  • توجه: استفاده از اسکاچ یا هر گونه پارچه زبر باعث ایجاد خط و خش بر روی قاب ها خواهد شد.

 

استفاده از محلول سفیده کننده وایتکس

یکی از قدرتمندترین لکه برها ماده سفید کننده وایتکس می باشد که برای لکه زدایی انواع چربی ها و رنگ ها به کار می رود. برای تمیز نمودن قاب نیز باید مقداری از محلول وایتکس را با مقداری آب رقیق کرده و قاب را برای مدت چند دقیقه در این محلول غوطه ور کنیم و بعد از آن قاب را با آب شست و شو و سپس کاملا خشک کنیم.

  • توجه: قبل از استفاده ازمحلول سفیده کننده وایتکس دستورالعمل های ایمنی را مطالعه نمایید.

 

استفاده از خمیر دندان

یکی از مواد سفید کننده قدرتمند که می تواند لکه های مختلفی را از بین ببرد خمیر دندان است. خمیر دندان حاوی ماده فلوراید است که یک سفید کننده به شمار می آید. برای تمیز نمودن قاب با خمیر دندان بهتر است مقداری از آن را با استفاده از یک مسواک بر روی قاب مالش دهید و مانند شست و شوی دندان ها مسواک کنید و بعد از تمیز کردن کامل با آب گرم بشویید.

 

الکل دارویی با خواص ضد عفونی کننده

الکل نیز یکی از محلول تمیز کننده و ضد عفونی کننده می باشد. برای سفید کردن قاب به وسیله الکل ابتدا محلول الکل 75% تهیه کنید و با استفاده از یک دستمال نرم آغشته به الکل قاب را تمیز کنید. این روش همچنین برای پیشگیری از تغییر رنگ و زرد شدن قاب نیز موثر است.

  • توجه: با توجه به اینکه الکل می‌تواند به مواد سیلیکونی موجود در قاب آسیب برساند بهتر است الکل مستقیما با قاب در تماس نباشد.

 

اسکراب با جوش شیرینی

جوش شیرین یکی از موادی می باشد که قدرت لکه زدایی بالایی دارد. برای تمیز نمودن قاب مقداری جوش شیرین را بر روی سطح قاب پخش کنید و سپس با یک مسواک یا دستمال مرطوب جوشی شیرین را بر روی قاب مالش دهید؛ بعد از طی این مراحل قاب را با یک دستمال نرم تمیز کنید.

 

توجه داشته باشید که هیچ یک راهکارهای ارائه شده برای رفع زردی قاب های ژله ای قطعی نیستند و تقریبا راه حلی برای این موضوع وجود ندارد. بنابراین بهتر است روش های پیشگیری این مشکل را در ادامه بررسی کنیم.

 

راهکارهای پیشگیری از زرد شدن قاب چیست؟

بهترین درمان پیشگیری است. این شعار در مورد زرد شدن قاب ها نیز صادق است. گوشی های تلفن همراه یکی از بهترین محل ها برای رشد و تکثیر انواع میکروب ها و باکتری ها می باشد؛ چرا که دائما آن را لمس می کنیم و یا در محل های آلوده قرار می دهیم. بنابراین بهتر است دائما نظافت تلفن همراه خود و قاب آن را در برنامه های روزمره خود بگنجانم.

اگر قاب ژله ای خود را هر چند وقت یک بار شست و شو و نظافت کنید روند تغییر رنگ و فرسوده شدن آن کندتر خواهد بود. استفاده از روش های بالا نیز برای پیشگیری از زردی قاب تاثیر بسزایی دارد. البته توجه داشته باشید که بهتر است قبل از تغییر رنگ قاب خود از مایعات سفید کننده و شست و شو با آب داغ اجتناب کنید.

راهکارهای پیشگیری از زرد شدن قاب چیست؟

 

تهیه قاب باکیفیت، سرعت روند زرد شدن را کاهش می دهد!

پس از اینکه متوجه شدیم “چرا قاب های ژله ای و شفاف زرد می شوند؟” و “راهکارهای پیشگیری و تمیز کردن آن چیست؟” به بخش نهایی مقاله می رسیم؛ انتخاب بهترین قاب برای گوشی!

هر دستگاه یا وسیله ای یک عمر مفید دارد و هیچ چیزی نیست که تا ابد مانند روز اول سالم بماند. همانطور که اشاره شد تمامی قاب هایی که از مواد TPU تشکیل شده اند نیز کهنه خواهند شد و بالاخره تغییر رنگ خواهند داشت. حل این موضوع تقریبا هیچ راهی ندارد و تنها می توان مقداری از سرعت این تغییرات را کاهش داد. اما یکی از فاکتورهایی که در این روند بسیار موثر است، کیفیت و متریال استفاده شده در ساخت قاب است.

بسیار قاب هایی در بازار موجود هستند که از مواد اولیه بی کیفیت، بازیافتی و متاسفانه بعضا از مواد بازیافتی بیمارستانی و به صورت زیر زمینی، توسط افراد سودجو که توجهی به سلامت جامعه ندارند، تولید می شوند. این قاب ها در داخل کشور نیز تولید می شوند و به علت قیمت نهایی بسیار کمتر از محصولات برند و پرمیوم، فروش آن ها نیز بسیار بیشتر است.

انتخاب و خرید بهترین قاب گوشی

متاسفانه بسیاری از کاربران به این مهم توجهی نمی کنند و از خطرات استفاده از سیلیکون ها و ترمو پلاستیک پلی اورتان های سمی و به شدت مضرو برای انسان آگهی کامل ندارد. بنابراین بهتر است جدای از در نظر گرفتن سرعت تغییر رنگ قاب در محصولات بی کیفیت، به فاکتور بسیار مهم “سلامتی” اهمیت بدهیم.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجموعه ای متنوع از شارژر ها و پاوربانک

جدیدترین مقالات

Get The Latest Updates

عضویت در خبر نامه

اطلاع از جدیدترین محصولات ، اخبار و جشنواره های فروش 

محافظ برق هوشمند تایمردار هادرون مدل P102

280,000 تومان

شارژر وایرلس 4 در 1 موفی | Mophie 4-in-1 Wireless Charging Mat

4,950,000 تومان

قاب اسپیگن آیفون 13 پرو مکس | Spigen Geo Armor 360 Case iPhone 13 Pro Max

1,820,000 تومان

قلم لمسی ادونیت نوت | Adonit Note Stylus Pen

1,690,000 تومان

هدفون مخصوص کودکان OTL Technologies Baby Shark Children’s Headphones

1,390,000 تومان

پاوربانک انرژیا مدل SlimPac 10000W

1,160,000 تومان

میکروفون کندانسر مدل Legendary Vocal همراه با پایه تلسکوپی و پاپ فیلتر و کارت صدا

1,250,000 تومان

هولدر خودرو و شارژر وایرلس یونیک | Uniq Magnea Universal Car Mount Kit

1,690,000 تومان
برای دیدن محصولاتی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 آیتم سبد خرید
حساب کاربری
منو
شروع مکالمه
تماس با ما
سلام
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟