وبلاگ

۲۰۰ مگاپیکسل – تست بهترین گوشی های اندرویدی برای عکاسی

معرفی

در اینجا در GSMArena، ما بیش از هر چیز دیگری دچار مشکل هستیم. به‌روزرسانی‌های دوربین احتمالاً بزرگترین دلیلی است که ما در مورد عرضه‌های گوشی‌های پرچمدار جدید هیجان زده می‌شویم، و وقتی نوبت به آن‌ها می‌رسد، قطعاً در دو سال گذشته ما را خراب کرده است.

ما گوشی‌های بسیار خوبی را دیده‌ایم که هرکدام از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزار از گوشی‌های بعدی پیشی گرفته‌اند و پیشرفت‌های عکاسی به‌طور جهشی انجام می‌شود. دفتر ما بحث های داغ زیادی را در مورد اینکه کدام گوشی بهترین دوربین را دارد دیده است. صادقانه بگویم، همه ما مشتاقانه منتظر بودیم تا با یک مقایسه مستقیم رو به رو شویم که بتواند این مسئله را حل کند – حداقل در حال حاضر.

Samsung Galaxy S23 Ultra شیائومی 12 اس اولترا شیائومی 13 پرو vivo x90 pro
Samsung Galaxy S23 Ultra • Xiaomi 12S Ultra • Xiaomi 13 Pro • vivo X90 Pro

بنابراین ما تصمیم گرفتیم که چندین مورد از بهترین تلفن های دوربین اندرویدی را در یک مسابقه فقط عکاسی در برابر یکدیگر قرار دهیم. ما گلکسی اس ۲۳ اولترا، شیائومی ۱۳ پرو و ​​ویوو ایکس ۹۰ پرو و ​​همچنین شیائومی ۱۲ اس اولترا جدید را ردیف کردیم و چند (صد) عکس گرفتیم و آنها را در کنار هم قرار دادیم و ببینیم چیست. ما در این مقایسه قصد داشتیم پیکسل ۷ پرو را داشته باشیم، اما این گوشی در زمان آزمایش در دسترس نبود تا بتوانیم آن را در ادامه این مورد به صورت رو در رو قرار دهیم.

سه تا از این گوشی‌ها دارای سنسور ۱ اینچی هستند، یکی دارای ۲۰۰ میلیون پیکسل است، همه آنها می‌توانند ویدیوهای ۸k ضبط کنند، و برخی از آنها می‌توانند از جیب شما روی ماه زوم کنند. حتی ممکن است کسی بگوید که آنها حتی نیازی به دیدن ماه ندارند تا از آن عکس بگیرند ( خیلی زود؟ ). دیوانه وار است که فکر کنیم تلفن ها تا این حد پیش رفته اند. حتی احمقانه تر است که فکر کنیم در چند سال دیگر چه چیزی ممکن است.

اما بیایید روی این روزها تمرکز کنیم و ببینیم کدام تلفن شایسته لقب بهترین تلفن دوربین در سال ۲۰۲۳ است. ما روی عکس گرفتن برای این گوشی تمرکز می کنیم تا همه چیز قابل کنترل باشد. ویدیو کاملاً چیز دیگری است.

ما همچنین روی دوربین‌های بزرگ‌نمایی اصلی، فوق عریض و میان‌رده در گلکسی، شیائومی و ویوو تمرکز می‌کنیم – زوم ۱۰ برابری سامسونگ بیشتر یک لنز تخصصی است که مستقیماً با زوم‌های متوسط ​​گوشی‌های انتخابی ما مقایسه نمی‌شود. ما همچنین عملکرد پشت لنز را بررسی می کنیم تا در اینجا هیچ سلفی نبینید.

دو مزیت، دو اولترا: vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Galaxy S23 Ultra • Xiaomi 12S Ultra

 

در نهایت، ما به نتایج مستقیم خارج از دوربین نگاه می کنیم. ما در حال انجام پس پردازش یا ویرایش RAW نیستیم. هر گوشی در این مجموعه توانایی عکاسی RAW و همچنین برنامه‌ها و ویژگی‌های داخلی قدرتمند را دارد تا به عکاس نوظهور راه‌های بیشتری برای ثبت لحظه‌ها بدهد – هدف ما این است که ببینیم کدام تلفن بهترین خط پایه را به شما ارائه می‌دهد.

به نظر سرگرم کننده است؟ بیایید به چند عکس نگاه کنیم.

سخت افزار تصویربرداری

قبل از شروع به بررسی عکس ها، اجازه دهید خلاصه ای از سخت افزار تصویربرداری گوشی ها را بررسی کنیم. هر چهار گوشی با سه دوربین وارد مقایسه ما می شوند – یک دوربین عریض (اصلی)، یک گزینه فوق عریض و یک گزینه زوم متوسط. برای تکرار، دوربین ۱۰x گلکسی اس ۲۳ اولترا موضوع این مقایسه نیست زیرا بیشتر یک لنز تخصصی است، بعلاوه مقایسه درست با دوربین های زوم در این تست کابوس خواهد بود.

فوق عریض اولیه بزرگنمایی
Galaxy S23 Ultra ۱۲ مگاپیکسل f/2.2، ۱۳ میلی متر ۲۰۰ مگاپیکسل f/1.7، ۲۴ میلی‌متر ۱۰ مگاپیکسل f/2.4، ۷۰ میلی‌متر، ۳x
Vivo X90 Pro ۱۲ مگاپیکسل f/2.0، ۱۶ میلی متر ۵۰.۳ مگاپیکسل f/1.8، ۲۳ میلی‌متر ۵۰ مگاپیکسل f/1.6، ۵۰ میلی‌متر، ۲x
شیائومی ۱۳ پرو ۵۰ مگاپیکسل f/2.2، ۱۴ میلی متر ۵۰.۳ مگاپیکسل f/1.9، ۲۳ میلی‌متر ۵۰ مگاپیکسل f/2.0، ۷۵ میلی‌متر، ۳.۲x
شیائومی ۱۲ اس اولترا ۴۸ مگاپیکسل f/2.2، ۱۳ میلی‌متر ۵۰.۳ مگاپیکسل f/1.9، ۲۳ میلی‌متر ۴۸ مگاپیکسل f/4.1، ۱۲۰ میلی‌متر، ۵x

Samsung Galaxy S23 Ultra

سامسونگ گلکسی اس ۲۳ اولترا امسال یک سنسور کاملاً جدید به نمایش گذاشت – ISOCELL HP2 200 مگاپیکسلی. این یک ۱/۱.۳ اینچ با پیکسل‌های ۰.۶ میکرومتری است که در پشت یک لنز تثبیت‌شده f/1.7 معادل ۲۳ میلی‌متر قرار دارند.

این سنسور از فیلتر رنگی Tetra2pixel RGB Bayer Pattern استفاده می کند که ۱۶ پیکسل را در ۱ گروه بندی می کند و به طور پیش فرض تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی را با پیکسل های جداگانه ۲.۴ میکرومتر تولید می کند. این سنسور همچنین می تواند تصاویر ۵۰ مگاپیکسلی ۱.۲ میکرومتری را در هر دو فرمت RAW و JPEG و همچنین تصاویر JPEG کامل ۲۰۰ مگاپیکسلی با HDR تولید کند.

این سنسور با بالاترین وضوح در خط تولید ما است، اما همچنین کوچکترین حسگر اصلی است – HP2 تقریباً ۸۰٪ مساحت کمتری نسبت به سنسورهای نوع ۱ اینچی در سه گوشی دیگر دارد. سنسور نوع ۱ اینچی بسیار بزرگ است اگر هنوز به آن برخورد نشده است.

بقیه تنظیمات (که ما روی آن تمرکز خواهیم کرد) زوم ۱۰ مگاپیکسلی ۳ برابری و ۱۲ مگاپیکسل فوق عریض است. دوربین ۳x دارای لنز ۶۹ میلی متری معادل فاصله کانونی تثبیت شده نوری با دیافراگم f/2.4 و سنسور ۱/۳.۵۲ اینچی با پیکسل های ۱.۱۲ میکرومتر است. این دوربین تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی را تولید می کند.

Ultrawide یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی ۱/۲.۵۵ اینچی آزمایش شده و آزمایش شده با گام پیکسلی ۱.۴ میکرومتر و لنز ۱۳ میلی متری f/2.2 با فوکوس خودکار است.

شیائومی ۱۲ اس اولترا

Xiaomi ۱۲S Ultra اولین گوشی هوشمند رایج با سنسور نوع ۱ اینچی با فوکوس خودکار تشخیص فاز بود و نتایج قابل پیش بینی شگفت انگیزی تولید کرد. این تصویرگر ۵۰.۳ مگاپیکسلی Sony IMX989 است و دارای پیکسل‌های مجزای ۱.۶ میکرومتری است. این بالون‌ها تا ۳.۲ میکرومتر پس از محفظه ۴ در ۱، ما را به وضوح ۱۲.۵ مگاپیکسلی نهایی می‌رسانند. اینها بزرگ‌ترین‌ها در اینجا هستند، و نشان می‌دهد – بیشتر در مورد آن در یک بیت.

لنز جلوی ۱ اینچی شیشه ای معادل ۲۳ میلی متر تثبیت شده f/1.9 با مارک لایکا است.

دو دوربین دیگر در شیائومی ۱۲ اس اولترا، تله فوتو ۱۲۰ میلی‌متری و دوربین اولتراواید ۱۳ میلی‌متری هستند. هر دوی آنها از سنسور سونی IMX586 1/2.0 اینچی با پیکسل‌های ۰.۸ میکرومتری استفاده می‌کنند که پس از درج شدن تا ۱.۶ میکرومتر عکس می‌گیرند. تله فوتو از یک لنز پریسکوپ با دیافراگم f/4.1 (کم‌ترین در اینجا) استفاده می‌کند، در حالی که دوربین اولتراواید دارای فوکوس خودکار دو پیکسل و شیشه f/2.2 است.

شیائومی ۱۳ پرو

شیائومی ۱۳ پرو دوربین اصلی ۱۲S Ultra را حتی تا لنز به ارث برده است – این یک سنسور ۱ اینچی ۵۰.۳ مگاپیکسلی با پیکسل‌های بزرگ ۱.۶ میکرومتری، لنز ۲۳ میلی‌متری f/1.9 با OIS و تشخیص فاز است. فوکوس خودکار Ultrawide یک دوربین ۵۰ مگاپیکسلی ۱/۲.۷۶ اینچی با پیکسل‌های ۰.۶۴ میکرومتری، لنز ۱۴ میلی‌متری f/2.2 و فوکوس خودکار است.

دوربین زوم یک سنسور کاملا جدید است و یکی از ویژگی های برجسته شیائومی ۱۳ پرو است. این یک سنسور ۵۰ مگاپیکسلی ۱/۲.۷۶ اینچی دیگر با پیکسل‌های ۰.۶۴ میکرومتری است که زیر یک زوم ۳.۲ برابری با فاصله کانونی معادل ۷۵ میلی‌متر، اپتیکال f/2.0 با فوکوس خودکار تشخیص فاز، تثبیت‌کننده (هر دو لنز و سنسور) قرار دارد. – فناوری تغییر کانونی و لنز شناور) و توانایی فوکوس تا فاصله ۱۰ سانتی متری برای چند عکس ماکرو جالب.

Vivo X90 Pro

Vivo X90 Pro دارای همان سنسور ۵۰.۳ مگاپیکسلی ۱ اینچی (با پیکسل‌های ۱.۶ میکرومتری پیش‌بند شده فوق‌الذکر) مانند شیائومی است، اما لنزی که استفاده می‌کند، لنز ۲۳ میلی‌متری f/1.8 روشن‌تر و کمی عریض‌تر است.

برای زوم، ویوو از یک تصویربردار ۵۰ مگاپیکسلی ۱/۲.۴ اینچی با فتوسایت‌های ۰.۷ میکرومتری و یک لنز تثبیت‌شده معادل ۵۰ میلی‌متری (۲x) f/1.6 در بالا استفاده می‌کند.

فوق عریض X90 Pro با ضخامت ۱۶ میلی‌متر محکم‌ترین گوشی در بین چهار گوشی است. سنسور پشت آن نیز در سمت کوچکتر با رزولوشن ۱۲ مگاپیکسل و ۱/۲.۹۳ اینچ با پیکسل‌های ۱.۲۲ میکرومتری قرار دارد (در اینجا بدون درج نمی‌شود). اما حداقل فوکوس می کند و لنز در f/2.0 روشن است.

حسگرها در متن قرار می گیرند

حالا بیایید آن سنسورها را در ارتباط با یکدیگر قرار دهیم. قرار دادن اندازه سنسورها بر حسب اینچ یک روش باقیمانده از دهه ۱۹۵۰ است، زمانی که آنها از لوله های دوربین فیلمبرداری برای نمایش تصویری به اندازه سنسور استفاده می کردند. قطر آن لوله شیشه ای بر حسب اینچ اندازه گیری می شد، به همین دلیل است که هنوز برای نشان دادن اندازه سنسور استفاده می شود. این یک یادگار است، و اگر از ما بپرسید، صنعت باید از آن گذشته باشد و به جای آن ابعاد فیزیکی را نقل کند. اما منحرف می شویم.

برای درک فرمت نوری سنسورها در این بررسی، اجازه دهید آنها را بر اساس اندازه فیزیکی آنها مرتب کنیم – هیچ سردرگمی وجود ندارد. ما مساحت فیزیکی هر سنسور را محاسبه کردیم (این را با یافتن طول و عرض سنسور بر حسب میلی‌متر مربع به دست آوردیم)، و همچنین اندازه فتوسایت‌ها (پیکسل‌ها) را – هم قبل از جمع‌بندی و هم بعد از آن – اندازه‌گیری کردیم. توجه داشته باشید که زوم ۱۲ مگاپیکسلی فوق عریض و ۱۰ مگاپیکسلی Samsung Galaxy S23 Ultra و فوق عریض Vivo X90 Pro پیکسل ها را با هم ترکیب نمی کنند، بنابراین گام پیکسل آنها تغییر نمی کند.

دوربین نزدیک: Xiaomi 12S Ultra • Galaxy S23 Ultra • vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro

 

جدول زیر ایده واضح تری از نحوه قرارگیری سنسورها به ما می دهد. سنسور نوع ۱ اینچی که برای دوربین اصلی در Xiaomi 12S Ultra و ۱۳ Pro و Vivo X90 Pro استفاده می‌شود، به مراتب بزرگ‌ترین سنسور در اینجا است. این سنسور تقریباً ۸۰ درصد بزرگتر از سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی در گلکسی اس ۲۳ اولترا است – دو برابر بزرگ‌تر نامیدن آن کار چندان دشواری نیست. این در اندازه پیکسل های جداگانه آن در هنگام خروجی تصاویر نهایی ۱۲.۵ مگاپیکسلی منعکس می شود – آنها بسیار بزرگ هستند. این بدان معناست که آنها قابلیت های نور/رنگ با کیفیت بسیار بهتری دارند.

دوربین ۲۰۰ مگاپیکسلی جدید سامسونگ دومین دوربین بزرگ در این گروه است – بیش از دو برابر (۱۳۰٪) بزرگتر از بزرگ ترین سنسور بعدی. بنابراین، با توجه به سنسورهای تلفن، بسیار بزرگ است. این فقط به هیچ وجه به آن ۱ اینچ نزدیک نیست.

نوع سنسور اندازه فیزیکی به میلی متر مربع پیکسل های از قبل بایند شده پیکسل های باند شده
۱۲S Ultra، ۱۳ Pro، X90 Pro 50.3MP 1x ۱″ ۱۲۸.۸۷ ۱.۶ میکرومتر ۳.۲ میکرومتر
Samsung Galaxy S23 Ultra 200MP 1x ۱/۱.۳ اینچ ۷۱.۸۶ ۰.۶ میکرومتر ۲.۴ میکرومتر
Xiaomi 12S Ultra 48MP 0.5x, 5x ۱/۲.۰ اینچ ۳۰.۷۲ ۰.۸ میکرومتر ۱.۶ میکرومتر
Samsung Galaxy S23 Ultra 12MP 0.5x ۱/۲.۵۵ اینچ ۲۳.۵۲ ۱.۴ میکرومتر ۱.۴ میکرومتر
Vivo X90 Pro 50MP 2x ۱/۲.۴ اینچ ۲۲.۱۵ ۰.۷ میکرومتر ۱.۴ میکرومتر
Xiaomi 13 Pro 50MP 0.5x، ۳.۲x ۱/۲.۷۶ اینچ ۲۰.۴۶ ۰.۶۴ میکرومتر ۱.۲۸ میکرومتر
Vivo X90 Pro 12MP 0.6x ۱/۲.۹۳″ ۱۷.۸۶ ۱.۲۲ میکرومتر ۱.۲۲ میکرومتر
Samsung Galaxy S23 Ultra 10MP 3x ۱/۳.۵۲ اینچ ۱۲.۵۲ ۱.۱۲ میکرومتر ۱.۱۲ میکرومتر

سنسورهای ۲۰۰ مگاپیکسلی در مقابل ۱ اینچی در نور خوب

بیایید با دوربین های اصلی در نور خوب شروع کنیم. در اینجا، بزرگترین تفاوت ها در ارائه رنگ، الگوریتم وضوح و کاهش نویز خواهد بود. اینها شرایط بهینه ای هستند که در آن هر دوربین بهترین عملکرد را دارد.

ما همه گوشی ها را در برنامه دوربین اصلی آنها با تنظیمات پیش فرض عکسبرداری کردیم. این بدان معناست که تمام عکس‌های دوربین اصلی با رزولوشن ۱۲ مگاپیکسل به صورت پیکسل‌بین هستند و تشخیص صحنه خارج از جعبه و HDR آن‌ها روشن است. Vivo X90 Pro در حالت Vivo vivid بود، نه حالت رنگی Zeiss Natural. ما هر دو را آزمایش کردیم (که وظیفه عکاسی ما را بسیار طولانی‌تر کرد) و صادقانه می‌توانیم بگوییم که عکس‌ها از نظر فنی یکسان به نظر می‌رسند، مگر برای بازنمایی رنگ. رفتن به سمت نمایه نچرال زایس به عکس‌هایی با ظاهری بالغ‌تر منجر می‌شود که در مقایسه ما، ویوو را در نور متفاوتی نشان می‌دهد. اما ما تصمیم گرفتیم – دوربین را در تنظیمات پیش فرض خود نگه دارید – زنده و زنده، که اتفاقا ما هم ترجیح می دهیم.

وضعیت مشابهی در مورد دو شیائومی وجود دارد – ما در حالت‌های پیش‌فرض Leica Vibrant عکس‌برداری کردیم. در اینجا، تفاوت بیشتری در خروجی وجود داشت – حالت Leica Authentic برای ظاهری هنرمندانه استفاده می‌شود – رنگ‌های تیره تصاویر بیشتر به سمت پایین تحت فشار قرار می‌گیرند و به منطقه کنتراست تونال سنگین منتقل می‌شوند. شارپنینگ پایین می‌آید و بیشتر عکس‌ها در اطراف لبه‌ها تصویری سنگین می‌گیرند. یک بار دیگر به سراغ تنظیمات پیش فرض رفتیم.

ما سعی کردیم با تمام دوربین ها فریم های یکسانی را ثبت کنیم. ما این کار را با تراز کردن نقاط خاصی در تصویر با خطوط شبکه برنامه های دوربین گوشی انجام دادیم. گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، به خصوص هنگام مقایسه دوربین های زوم – مقداری بزرگنمایی دقیق با پاها و کج کردن خود تلفن برای مطابقت با قاب وجود داشت. با این حال، ممکن است از عکسی به عکس دیگر و تلفنی به گوشی دیگر ناهماهنگی جزئی وجود داشته باشد.

پس از تماشای تصاویر در نور مناسب برخی از گرایش های کلی دوربین های محترم مشخص می شود. برای شروع، دو نوع عکاسی در اینجا وجود دارد – عکاسی متعادل‌تر – گلکسی اس ۲۳ اولترا و شیائومی ۱۳ پرو – و تیراندازی‌های پانچی‌تر و اغراق‌آمیز – ویوو X90 پرو و ​​شیائومی ۱۲ اس اولترا.

بیایید آن را حتی بیشتر از این، با سامسونگ شروع کنیم. گلکسی اس ۲۳ اولترادر اینجا اکثر اوقات خروجی دوربین اصلی واضح تر است. حتی می توانید آن را کمی بیش از حد تیز بنامید، اما ما تعادل را دوست داریم – جزئیات برجسته می شوند، با این حال تقریباً هیچ نویز در تصاویر وجود ندارد. این رویکرد باعث می‌شود که عکس‌هایی با ظاهری واضح، به‌ویژه روی صفحه‌نمایش تلفن همراه باشند. Galaxy S23 Ultra بالغ‌ترین تیرانداز از نظر تعادل سایه و روشن است – سایه‌ها جزئیات خوبی دارند اما به طور طبیعی تاریک می‌مانند، در حالی که هایلایت‌ها همیشه به خوبی کنترل می‌شوند. ما آن را میدتون سنگین می نامیم. در حالی که Galaxy S23 Ultra به ظاهر اشباع‌تری که همیشه سامسونگ را با آن مرتبط می‌کردیم، بازگشت، در این زمینه، اندازه‌گیری بیشتری دارد. رنگ ها نسبتاً زنده هستند، نه بیش از حد، در حالی که آسمان ها به طور مداوم به زندگی واقعی نزدیک هستند.

Vivo X90 Pro وحشی‌ترین عکاس اینجاست. در حالت پیش فرض خود، هدف آن این است که همیشه شما را با نتایج خود شگفت زده کند. سایه ها و میانه ها به طور قابل توجهی روشن تر هستند، در حالی که رنگ ها در اینجا بیشترین اشباع را دارند. آسمان‌ها بیشتر اوقات فیروزه‌ای هستند و کمی نویز رنگی در آنها وجود دارد. تراز سفیدی تمایل دارد به سمت سرخابی رنگ شود که نتیجه آن قرمزهای صورتی تر است. هایلایت ها در Vivo روشن تر هستند، گاهی اوقات تا لبه دمیدن. همه چیز منفی به نظر می رسد، اما باعث می شود عکس های Vivo در میان جمعیت برجسته شود. آنها سرزنده و چشم نواز هستند، که چیز بدی نیست.

شیائومی ۱۳ پرو ذهن عکاسی مشابهی با گلکسی اس ۲۳ اولترا دارد. عکس‌های آن به خوبی با جزئیات ظاهر می‌شوند، اما ۱۳ Pro جزئیات خود را بدون وضوح زیاد ارائه می‌دهد. ما در اینجا این را دوربین مانند ترین تلفن می نامیم. سیاه‌پوستان تیره‌تر می‌شوند و ظاهری خوش خلق و با کنتراست بالا به دست می‌آورند. مانند گلکسی، شیائومی ۱۳ پرو رنگ‌ها را نزدیک به طبیعی نگه می‌دارد و در رسانه‌های اجتماعی ظاهری بسیار خفیف دارد. ما S23 Ultra و ۱۳ Pro را استاندارد طلایی برای نمایش رنگ در تلفن ها می نامیم.

Xiaomi ۱۲S Ultra متضادترین تصاویر را در اینجا می گیرد. سایه‌ها تیره‌تر، هایلایت‌ها روشن‌تر و رنگ‌ها زنده هستند، به‌خصوص قرمز و آبی. این تصاویر واضح ترین و واضح ترین هستند. آنها دوستانه ترین رسانه های اجتماعی هستند. با این حال، Xiaomi 12S Ultra اصول اولیه را به خطر نمی اندازد – محدوده دینامیکی گسترده است و سطح بالایی از جزئیات با وضوح ظریف وجود دارد.

اگر به هیستوگرام ها نگاه کنیم، به طور کلی، Vivo X90 Pro و Xiaomi 12S Ultra دارای منحنی های مسطح تر و پایین تر هستند که به ما می گوید که سایه ها، میانی ها، هایلایت ها و رنگ ها تا حد داده های داخلی پردازش شده اند. هر دو Vivo و Xiaomi 12S Ultra اغلب آسمان را فشار می دهند (این کانال آبی است که از لبه سمت راست هیستوگرام عبور می کند) و باعث بریده شدن آن می شود.

Galaxy S23 Ultra به طور مداوم اطلاعات بیشتری را در سایه ها (سمت چپ ترین قسمت هیستوگرام) حفظ می کند. گلکسی و شیائومی ۱۳ پرو فضای بیشتری (داده‌های تصویری) برای کار با آن‌ها ذخیره می‌کنند – می‌توانید تصاویر را بیشتر مطابق با دید خود ویرایش کنید.

همه اینها گرایش‌های کلی هستند، اما هر گوشی بسته به الگوریتم تشخیص صحنه از عکسی به عکس دیگر دور می‌شود – گاهی اوقات، Xiaomi 12S Ultra تصویر واضح‌تری می‌گیرد یا Vivo X90 Pro یک عکس بی‌صدا می‌گیرد.

هنگامی که سنسورهای نوع ۱ اینچی به درستی پردازش شوند، تصویر طبیعی تری نسبت به سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی در سطح پیکسل تولید می کنند. وضوح کمتری وجود دارد، پخش صدا نرم‌تر است – جابه‌جایی‌های ظریف نور در سراسر صحنه به وضوح مشخص نیستند – و کنتراست میکرو بافت‌ها ظریف‌تر است. این احتمالاً به دلیل پیکسل های فردی بسیار بزرگتر سنسور IMX989 است. ساختن ۲۰۰ میلیون پیکسل با هم کار کردن به خودی خود یک شاهکار است، اما از ظاهر گوشی هوشمند حسگر سامسونگ گریزی نیست، در حالی که ۱ اینچی می تواند در بسیاری از صحنه های خود به یک دوربین بزرگ نزدیک شود.


 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/771s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/2774s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/2847s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2805s - بهترین گوشی برای عکاسی

 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/703s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/1609s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/1910s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2118s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

توالی تصاویر زیر بر تفاوت در ارائه رنگ تأکید دارد. و مهم است که توجه داشته باشید که این تفاوت ها گاهی اوقات متناقض هستند – بهینه سازی صحنه مبتنی بر هوش مصنوعی هر تلفن بسته به صحنه می تواند بسیار واضح یا کمی خاموش باشد. در تصویر اول – ساختمان تئاتر – Galaxy S23 Ultra واقعی ترین رنگ ها را داشت، اما سپس در تصویر دوم، تصمیم گرفت تا آنها را به سطح بیش از حد اشباع برساند.

رنگ قرمز در نمای تئاتر در عکس شیائومی ۱۳ پرو صادق است. Vivo X90 Pro و Xiaomi 12S Ultra تعادل رنگ سفید را کاملاً اشتباه داشتند. کانال قرمز در هر دو واقع بینانه نیست – به خصوص در Vivo – و آسمان سایه اشتباه آبی است.


 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/580s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/1643s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/1800s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2281s - بهترین گوشی برای عکاسی

 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/1505s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/4475s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/2605s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2932s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

Galaxy S23 Ultra وسیع ترین محدوده دینامیکی را دارد. این گوشی هایلایت های خود را بهتر از هر سه گوشی دیگر در اینجا حفظ می کند و اطلاعات آسمان، جزئیات و رنگ را در صحنه های مستقیم نور خورشید حفظ می کند. شیائومی ۱۳ پرو از نظر حفظ هایلایت به گلکسی نزدیک است اما سایه های خود را پایین می آورد – و ظاهری خوش خلق تر به دست می آورد. Vivo و Xiaomi 12S Ultra نکات برجسته خود را به نمایش گذاشتند، برخی از اطلاعات رنگ و جزئیات در ساختمان ها را کنار گذاشتند و تقریباً به طور کامل آسمان را منفجر کردند.


 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/1347s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/3971s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/2384s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2764s - بهترین گوشی برای عکاسی

 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/417s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/1569s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/1360s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/1623s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra


 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/1255s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/3099s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/2247s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2456s - بهترین گوشی برای عکاسی

 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/357s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/1359s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/1057s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/1244s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

اولین صحنه زیر (و صحنه درست بالا) نمونه هایی از پردازش تهاجمی سایه ها و رنگ ها توسط Vivo است. بوته های زیر مجسمه به طور مستقیم نور خورشید و بسیار پر جنب و جوش تر به نظر می رسند. صحنه دارای لحن گرمتر و نوردهی روشن تر است. ما نمی گوییم بد است. این فقط نماینده زندگی واقعی نیست.

سپس، در سمت برجسته، Vivo رنگ کاذب را در روشن ترین مناطق (لبه جایی که سقف کتابخانه ملی با آسمان تلاقی می کند) معرفی می کند، که سایر تلفن ها موفق به کنترل آن شده اند. ممکن است لنز X90 Pro به اندازه لنزهای دیگر در برابر شعله ور شدن مقاوم نباشد.


 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/914s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/2126s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/881s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2315s - بهترین گوشی برای عکاسی

 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/1321s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/3144s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/2087s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/2384s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

با این حال، سبک پردازش بیش از حد Vivo به صحنه بعدی منتقل نمی شود. در اینجا لحن پخته‌ای می‌آید، با سبزی‌های واقعی در درختچه‌ها و درختان، اما کسل‌کننده‌ترین آسمان. Xiaomi 12S Ultra با اعمال اشباع بیش از حد سنگین در صحنه، این شلی را نشان می دهد. ۱۲S Ultra تلاش می‌کرد تا آسمان روشن را آشکار کند، و حاشیه‌های بنفش قوی در محل برخورد آن با شاخه‌ها وجود داشت.


 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/354s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/1037s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/742s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/886s - بهترین گوشی برای عکاسی

 Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/688s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/1280s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/1301s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 50، 1/1530s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

یک سنسور بزرگتر عمق میدان کمتری دارد، به این معنی که دوربین اصلی گلکسی اس ۲۳ اولترا معمولاً نسبت به دوربین های Vivo X90 Pro، Xiaomi 13 Pro، یا دوربین های اصلی Xiaomi 12S Ultra، سوژه بیشتری را در فوکوس خواهد داشت، به خصوص در هنگام عکاسی از نزدیک تر. فاصله ها. عمق میدان نیز تحت تأثیر لنز و دیافراگم آن است. بدون پرداختن به فاکتورهای برش و معادل دیافراگم ، می گوییم که دوربین اصلی Vivo X90 Pro روشن ترین لنز را دارد – f/4.62 (تبدیل شده به شرایط فول فریم)، ​​Xiaomi 13 Pro و ۱۲S Ultra دارای لنزهای f/5.0 (در با شرایط فول فریم)، ​​و گلکسی اس ۲۳ اولترا دارای لنز f/6.0 است – تاریک‌ترین لنز در اینجا. این بدان معناست که دوربین و لنز X90 Pro اجازه می‌دهد بیشترین مقدار نور برای هر صحنه خاص به سنسور برسد، در حالی که گلکسی کمترین میزان را دارد.

به غیر از نور، همچنین به این معنی است که در همان فاصله از سوژه، فوکوس بیشتری با دوربین اصلی گلکسی اس ۲۳ اولترا خواهید داشت و پس‌زمینه بیشتری نیز در فوکوس قرار می‌گیرد. در حالی که دوربین‌های اصلی ۱ اینچی پس‌زمینه‌های محوتر (عمق میدان کم‌تر) و همچنین سوژه‌هایی با وضوح کمتر، به خصوص از نزدیک خواهند داشت. این می‌تواند یک جلوه جستجوگر باشد، اما اگر مراقب نباشید می‌تواند عکس شما را خراب کند. اگر بیش از حد به یک شی نزدیک شوید، همه این تلفن‌ها به‌طور خودکار به دوربین‌های ماکرو فوق عریض خود سوئیچ می‌کنند.

با نگاهی به تصاویر زیر که تقریباً از حداقل فاصله فوکوس هر گوشی گرفته شده‌اند، می‌بینیم که گلکسی اس ۲۳ اولترا تمام دوربین قدیمی را در فوکوس دارد، در حالی که بقیه فقط می‌توانند روی لنز جلویی آن فوکوس کنند. از طرف دیگر، سه دوربین ۱ اینچی پس‌زمینه‌های محوتر با بوکه‌های ذهنی زیباتر تولید می‌کنند. ما بر این باوریم که تعیین کیفیت محو کردن پس‌زمینه کاری پرمدعا است که به بهترین وجه به افراد حرفه‌ای واگذار می‌شود – بیشتر بیشتر است، و Vivo بیشترین را دارد، در حالی که Galaxy کمترین را دارد.


Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 16، 1/180s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/254s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 XIaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 64، 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 59، 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی
بوکه از دوربین های اصلی – Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • XIaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

بیایید مقاومت در برابر شعله ور شدن را بررسی کنیم. دو گوشی شیائومی دارای دوربین‌هایی با برند لایکا هستند و شیشه‌ی بالای آن برای مقابله با حاشیه‌های بنفش، نور مادون قرمز و تابش خیره‌کننده پوشش داده شده است. Vivo دارای یک لنز Zeiss T* است که گزارش شده انتقال نور و کیفیت تصویر را بهبود می بخشد. سامسونگ در مورد پوشش لنزهای خود رجز خوانی نمی کند، اما عنصر جلویی نیز شیشه ای است و مطمئناً پوشش ضد تابش در آن اعمال شده است.

با شلیک به خورشید، Vivo X90 Pro بدترین بود. تصویر آن مه آلود است، شعله ور شدن بسیار کمی وجود دارد، و مقدار زیادی از ریز کنتراست از بین می رود. Galaxy S23 Ultra نسبتاً بهتر عمل کرد و کنتراست و رنگ‌های زیادی را از صحنه حفظ کرد. اما این جفت گوشی شیائومی با اختلاف بهترین بودند. به خصوص Xiaomi 13 Pro که به نظر می رسد در عکاسی contre-jour عالی است. عکاسی به خورشید با شیائومی ۱۳ پرو بسیار خوب کار می کند!


Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 10، 1/1279s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/4443s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 XIaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 50، 1/1155s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 52، 1/1294s - بهترین گوشی برای عکاسی
مقابله با فلر، دوربین های اصلی – Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

دوربین های فوق عریض در نور خوب

با نگاهی به دوربین های فوق عریض، هنگامی که فریم برابر شده است، Galaxy S23 Ultra دارای بیشترین دامنه دینامیکی و واضح تر و دقیق ترین تصاویر است. سامسونگ واقعاً شارپنینگ خود را در تمام دوربین های خود میخکوب کرده است. ممکن است گاهی اوقات بیش از حد تصور شود، اما نمی توان انکار کرد که کهکشان جزئیات پیچیده تری را ثبت می کند. مقداری نویز رنگی وجود دارد که در عکس های دوربین اصلی وجود نداشت.

Vivo X90 Pro همچنان به گرفتن تصاویر پر جنب و جوش تر با نوردهی روشن تر ادامه می دهد. عکس های فوق عریض مقدار خوبی از جزئیات و وضوح دارند.

Xiaomi 12S Ultra از نظر جزئیات و وضوح به Galaxy S23 Ultra نزدیک‌ترین است، اما محدوده دینامیکی آن محدود است – سایه‌های تیره‌تر و هایلایت‌هایی که در حاشیه سفید کامل (بدون اطلاعات جزئیات یا رنگ) قرار دارند. فوق عریض ۱۲S Ultra با بازتولید رنگ آن قابل اعتماد نیست – دو تصویر اول بی‌صدا و بی‌صدا هستند، در حالی که مجموعه دوم تند و رنگارنگ است. شیائومی ۱۳ پرو از نظر توانایی های فنی ضعیف ترین حالت فوق عریض را دارد. در سراسر فریم، به خصوص در لبه‌ها، نرم‌تر است و مستعد تولید رنگ‌های خاموش و بی‌جان است.


 Samsung Galaxy S23 Ultra 13mm - f/2.2، ISO 50، 1/788s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro 16mm - f/2.0، ISO 50، 1/3010s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro 14mm - f/2.2, ISO 50, 1/969s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra 13mm - f/2.2, ISO 50, 1/860s - بهترین گوشی برای عکاسی

 Samsung Galaxy S23 Ultra 13mm - f/2.2, ISO 50, 1/1195s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro 16mm - f/2.0، ISO 50، 1/1223s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro 14mm - f/2.2, ISO 50, 1/297s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra 13mm - f/2.2, ISO 50, 1/640s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra 13mm • Vivo X90 Pro 16mm • Xiaomi 13 Pro 14mm • Xiaomi 12S Ultra 13mm

هنگام عکاسی از یک نقطه، می توانید تفاوت در میدان دید دوربین های فوق عریض را مشاهده کنید. گلکسی اس ۲۳ اولترا ۱۲۰ درجه فوق عریض (۱۳ میلی متر) دارد، در حالی که شیائومی ۱۳ پرو ۱۱۵ درجه (۱۳ میلی متر) عرض دارد. ۱۲S Ultra با ۱۲۸ درجه FoV (12 میلی متر) عریض ترین است، در حالی که Vivo X90 Pro با حدود ۱۰۷ درجه (۱۶ میلی متر) باریک ترین است.

Samsung Galaxy S23 Ultra 13mm - f/2.2, ISO 50, 1/1709s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 16mm - f/2.0، ISO 50، 1/1415s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 14mm - f/2.2، ISO 50، 1/455s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 13mm - f/2.2, ISO 50, 1/753s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra 13mm - f/2.2, ISO 50, 1/3707s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 16mm - f/2.0، ISO 50، 1/3129s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 14mm - f/2.2, ISO 50, 1/847s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 13mm - f/2.2, ISO 50, 1/1508s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra 13mm • Vivo X90 Pro 16mm • Xiaomi 13 Pro 14mm • Xiaomi 12S Ultra 13mm

دوربین ها را در نور خوب زوم کنید

خوب، بیایید در ادامه به دوربین‌های زوم متوسط ​​نگاه کنیم. ردیف تصاویر زیر با کادربندی مساوی گرفته شده است تا کیفیت هر پیکسل این دوربین ها مقایسه شود. ممکن است متوجه شوید که آخرین تصویر، عکس ۵ برابری Xiaomi 12S Ultra از درب چوبی، مربوط به قسمت دیگری از در است (اوه!)، اما همچنان برخی از نکات کلی را نشان می دهد.

دوربین ۶۹ میلی متری f/2.4 سامسونگ گلکسی اس ۲۳ اولترا خوب است. طیف وسیعی از تن ها و رنگ ها را به تصویر می کشد و جزئیات خوبی را حل می کند. تیز است، اما در اینجا بیش از حد تیز شده است. ۳x سامسونگ نیز بیشترین نویز را دارد. تصاویر آن کیفیت گل آلودی دارند که در سه مورد دیگر وجود ندارد. ما می‌توانیم بگوییم که در نور خوب، بدترین دوربین زوم اینجاست.

دوربین ۵۰ میلی‌متری f/1.6 Vivo منحصربه‌فرد است. ممکن است به طور غریزی آن را به خاطر فاصله کانونی کوتاهش مسخره کنید، اما کل نکته را از دست خواهید داد. به عنوان مثال، ما استدلال می کنیم که فاصله کانونی ۵۰ میلی متری کاملاً همه کاره است با اثبات اینکه یک ژانر عکاسی کامل در اطراف لنزهای ۵۰ میلی متری وجود دارد. اما این همه ماجرا نیست. دوربین زوم ۲ برابری Vivo ویژه است زیرا دارای یکی از بزرگترین سنسورهای دوربین زوم در این گروه است (۱۲S Ultra تاج را می‌گیرد)، اما همچنین با بازترین دیافراگم جفت می‌شود و قابلیت‌های جمع‌آوری نور چشمگیری را ایجاد می‌کند.

همچنین عنوان واضح ترین خروجی دوربین زوم را با شیائومی ۱۳ پرو به اشتراک می گذارد و تصاویر آن نسبت به شیائومی پاپ بیشتری دارند. رنگ ها اشباع و زنده بیرون می آیند، به خصوص رنگ های قرمز.

هر چند همه اش آفتاب و گل رز نیست. برخی از این عکس ها بازیگرانی سرخابی دارند. و محدوده دینامیکی محدودتر است، با سایه‌های تیره‌تر.

 

دوربین جدید ۷۵ میلی‌متری f/2.0 شیائومی ۱۳ پرو کاملاً با دوربین اصلی مطابقت دارد. عکس‌هایی با ظاهری بالغ با تعادل عالی از جزئیات و وضوح، رنگ‌های خوب و طبیعی و تقریباً بدون نویز تولید می‌کند. همراه با Vivo X90 Pro، Xiaomi 13 Pro بیشترین جزئیات را حل می کند، اما دوربین ۳.۲x آن بیشتر از ریز کنتراست بافت ها و اشیا را به نمایش می گذارد.

در سطح هر پیکسل، دوربین ۱۲۰ میلی‌متری f/4.1 شیائومی ۱۲ اس اولترا در جایگاه سوم قرار دارد. شارپ است و عکس‌های پرچرب و اشباع شده را تولید می‌کند. جزئیات زیادی در سراسر قاب وجود دارد و در نور خوب هیچ صدایی وجود ندارد. این دوربین تصاویر متضاد با رنگ مشکی عمیق تولید می کند. مبادله این است که در مقایسه با سه زوم دیگر، جزئیات کمتری در سایه ها وجود دارد.

به طور کلی، اگر سوژه را در کادر یکسان نگه داریم، دوربین ۲x Vivo X90 Pro و دوربین ۳.۲x Xiaomi 13 Pro تقریباً گردن و گردن هستند. آنها همان مقدار جزئیات را حل می کنند، اما در ظاهر کلی عکس ها تفاوت وجود دارد. ما کمی به دوربین Vivo اشاره می کنیم.

Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/411s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6، ISO 50، 1/278s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 64, 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 139, 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 160, 1/50s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/2.0, ISO 427, 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 1250, 1/77s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 1200, 1/38s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/1050s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6, ISO 50, 1/842s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 50, 1/208s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 60, 1/107s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Vivo X90 Pro 50mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

تفاوت در زوم

حالا بیایید از زاویه ای متفاوت به دوربین های زوم نگاه کنیم. هر دوربین میدان دید متفاوتی دارد – ۵۰ میلی‌متر برای ویوو X90 پرو، ۶۹ میلی‌متر برای گلکسی اس ۲۳ اولترا، ۷۵ میلی‌متر برای شیائومی ۱۳ پرو، و ۱۲۰ میلی‌متر برای شیائومی ۱۲ اس اولترا – و به همین دلیل، هر زوم تصاویری با ظاهر متفاوت ایجاد می‌کند. .

در اینجا یک مقایسه عملی از سطح زوم از همان نقطه وجود دارد. مقایسه آسان است – موضوع (کلیسای جامع) نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شود، بزرگ‌تر و بهتر تعریف می‌شود. در اینجا تا حدودی مقایسه ناعادلانه ای است، در ۱۲۰ میلی متر، دوربین زوم شیائومی ۱۲ اس اولترا فراتر از محدوده زوم متوسط ​​است و کاملاً در تله فوتو قرار دارد، اما هنوز آنقدر نزدیک است که بتوان در کنار زوم های ۵۰-۷۵ میلی متری در این تست مقایسه شود. ما واقعاً نمی توانیم در مورد دوربین سوپر تله ۲۴۰ میلی متری Galaxy S23 Ultra صحبت کنیم.

Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6, ISO 50, 1/539s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/2359s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 50, 1/731s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 50, 1/393s - بهترین گوشی برای عکاسی
عکس از همان نقطه: Vivo X90 Pro 50mm • Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

وقتی سوژه شما به همان میزان در کادر می گیرد، پس زمینه یا دورتر خواهد بود (Vivo X90 Pro، Galaxy S23 Ultra، Xiaomi 13 Pro) یا نزدیک تر (Xiaomi 12S Ultra). هرچه دوربین زوم طولانی‌تر باشد، پس‌زمینه نزدیک‌تر و اجسام در آن پس‌زمینه بزرگ‌تر خواهند بود.

در اینجا یک مثال عملی است. در عکس‌های زیر، هرچه زوم می‌کنیم، فشرده‌سازی پرسپکتیو افزایش می‌یابد (توجه کنید که چگونه پس‌زمینه به نظر نزدیک‌تر به سوژه است). دوربین ۵۰ میلی‌متری ویوو کمترین میزان فشرده‌سازی را دارد، پس از آن گلکسی اس ۲۳ اولترا با ۶۹ میلی‌متر، پس از آن ۷۵ میلی‌متر از ۱۳ پرو و ​​در نهایت، شیائومی ۱۲ اس اولترا که با ۱۲۰ میلی‌متر بیشترین فشرده‌سازی را دارد. اگر دوربین ۲۴۰ میلی‌متری ۱۰x گلکسی اس ۲۳ اولترا را با هم مقایسه می‌کردیم، تا حد زیادی بالاترین فشرده‌سازی را داشت.

حال بیایید به کیفیت لنز هر دوربین نگاه کنیم. لنز ۶۹ میلی‌متری گلکسی اس ۲۳ اولترا و لنز ۷۵ میلی‌متری شیائومی ۱۳ پرو بیشترین انحرافات رنگی را دارند – ارواح و حاشیه‌های زیادی در پس‌زمینه وجود دارد. نواحی خارج از فوکوس Xiaomi 12S Ultra ظاهری عصبی و شلوغ دارند که از پس زمینه تار آن چیزی نیست که می خواهید. لنز زوم Vivo X90 Pro بهترین کیفیت‌های پس‌زمینه بدون فوکوس را دارد. از آنجایی که در اینجا عریض‌ترین لنز است، از نظر فنی ساده‌تر است که دیافراگم بازتر به آن داده شود (هر یک از سه زوم دیگر با لنز f/1.6 Vivo خیلی بزرگ است) . بنابراین قادر است پس زمینه را بیشتر محو کند و تاری آن کرمی ترین ظاهر را دارد. این به ویژه برای عکس های افراد مفید خواهد بود، بنابراین بیایید در ادامه به آن نگاه کنیم.

Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/410s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6، ISO 50، 1/524s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 50, 1/179s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 70, 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/1742s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6, ISO 50, 1/1183s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 50, 1/224s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 50, 1/115s - بهترین گوشی برای عکاسی
فشرده سازی پس زمینه: Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Vivo X90 Pro 50mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

عکاسی از مردم

پرتره یک سبک عکاسی متفاوت است. بسیاری از نقاط قوت ذاتی تلفن‌های هوشمند به نقاط ضعف تبدیل می‌شوند – جزئیات قوی و تیز بودن چهره‌ها را پیر و بالقوه غیرجذاب نشان می‌دهد، و اشباع قوی می‌تواند افراد را غیرطبیعی جلوه دهد.

سپس موضوع فاصله کانونی مناسب برای پرتره وجود دارد. به طور کلی، چهره‌ها در حالت فول فریم بین ۳۵ تا ۹۰ میلی‌متر طبیعی به نظر می‌رسند – پهن‌تر از آن، و چهره مخدوش می‌شود، بزرگ‌نمایی بیشتر می‌شود و چهره به‌طور غیرطبیعی بزرگ و عریض می‌شود. بنابراین دوربین های زوم باید بهترین نمایش چهره را ارائه دهند.

اما پرتره با زاویه باز (۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر) طرفداران خود را دارد و دوربین‌های اصلی دقیقاً در اینجا کار می‌کنند. به دوربین های سلفی اشاره نکنیم، اما آن ها از حوصله این مقاله خارج هستند.

بیایید با پرتره های دوربین های اصلی شروع کنیم. Samsung Galaxy S23 Ultra بهترین کنتراست را در عکس های انسان دارد. موها و چشم ها طبیعی و پردازش نشده به نظر می رسند، و کهکشان سایه هایی را روی صورت بدون روشن کردن آنها باقی می گذارد – این به شما امکان می دهد با استفاده از نور پرتره خود را شکل دهید. در اندازه متناسب با صفحه، این پرتره ها بهترین به نظر می رسند. اما بزرگ‌نمایی نشان می‌دهد که رنگ‌های پوست بسیار صورتی هستند – دورترین رنگ از رنگ واقعی در اینجا – و خود پوست بیش از حد شفاف است.

Vivo X90 Pro بهترین نمایش رنگ پوست را با اختلاف بسیار زیاد دارد. محدوده دینامیکی نیز عالی است – هایلایت های روی پوست نرم و به خوبی در معرض دید قرار می گیرند. با این حال، X90 Pro چهره ها را بیش از حد تیز می کند. هنگامی که Vivo فردی را در قاب تشخیص داد، چهره را روشن می کند و کنتراست زیادی را از نور در صحنه حذف می کند و سایه ها را روشن می کند. این کار شما را با پرتره هایی با نوردهی مسطح و یکنواخت روبرو می کند.

شیائومی ۱۳ پرو رویکرد متعادلی برای شارپ کردن دارد که ما آن را به سامسونگ و ویوو ترجیح می دهیم. با این حال، رنگ پوست به دلیل کمک زیاد اشباع، طبیعی به نظر نمی رسد، که صورتی در پوست بیش از حد است.

Xiaomi 12S Ultra بهترین پرتره های دوربین اصلی را با فاصله زیادی ثبت می کند. رنگ پوست به طبیعی نزدیک‌تر است، اگرچه هنوز مقداری اشباع اضافی برای تأکید بر صورتی در صورت سوژه ما وجود دارد. جزئیات زیادی در چهره وجود دارد، اما ۱۲S Ultra تنها دوربینی است که در اینجا شارپینگ غیرضروری اعمال نمی‌کند. کیفیت ملایمی هم در جزئیات صورت و هم در تن صداهایی که شبیه یک دوربین مناسب هستند وجود دارد. اینها واقعا عالی هستند تنها نکته مهم ما این است که ۱۲S Ultra در موقعیت های چالش برانگیز نور، نقاط برجسته صحنه را از بین می برد.

هنگامی که به دنبال پیکسل است، Xiaomi 12S Ultra به عنوان بهترین گزینه برای پرتره های دوربین اصلی، سر و شانه بالاتر از بقیه قرار می گیرد. شیائومی ۱۳ پرو و ​​ویوو ایکس ۹۰ پرو در رده دوم قرار دارند و گلکسی اس ۲۳ اولترا را آخرین بار می‌گذارند.

با این حال، وقتی به این پرتره‌ها در سطح تناسب با صفحه نگاه می‌کنیم (جایی که بیشتر مردم به آن‌ها نگاه می‌کنند)، اوضاع کمی تغییر می‌کند. Xiaomi 12S Ultra همچنان بهترین است. Vivo X90 Pro جذاب تر از Xiaomi 13 Pro به نظر می رسد. گلکسی اس ۲۳ اولترا هنوز آخرین است، اما با کنتراست برتر در بیشتر صحنه ها از خود استفاده می کند.

Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 40، 1/180s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/167s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 125، 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 93، 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 125، 1/180s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 161، 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 250، 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 256، 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 25، 1/180s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 50، 1/243s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro - f/1.9, ISO 50, 1/136s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra - f/1.9, ISO 50, 1/162s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

با حرکت به سمت پرتره با دوربین های زوم، Vivo X90 Pro اسکریپت را تغییر می دهد. در اینجا، دوربین ۵۰ میلی متری آن در عنصر خود قرار دارد. بدون حالت پرتره بهترین تاری پس زمینه را ایجاد می کند – بوکه کرمی و بدون حاشیه است. Vivo وضوح را کاهش می دهد و جزئیات زیبایی را ایجاد می کند. رنگ پوست یک بار دیگر عالی است.

دوربین ۷۵ میلی‌متری f/2.0 شیائومی ۱۳ پرو در عکاسی پرتره نیز مهارت دارد. افراد در این فاصله کانونی عالی به نظر می رسند، به خصوص با کادربندی سر و شانه. رنگ پوست طبیعی باقی می ماند، اما نمایش ملایم جزئیات پوست با تیز کردن بیش از حد جایگزین می شود. مقدار زیادی تفکیک طبیعی بین سوژه و پس‌زمینه وجود دارد که در f/2.0 در ۷۵ میلی‌متر جای تعجب نیست، اما خود لنز دارای انحراف رنگی آشکار است که باعث ایجاد حاشیه در مناطق با کنتراست پایین پس‌زمینه می‌شود.

دوربین های زوم Xiaomi 12S Ultra و Galaxy S23 Ultra بدترین دوربین ها برای عکاسی از مردم هستند. دوربین ۶۹ میلی‌متری سامسونگ فاقد هرگونه تفکیک معنی‌دار سوژه و پس‌زمینه است و تمایل آن به خروجی تصاویر پر سر و صدا به پرتره‌ها نیز منتقل می‌شود. Xiaomi 12S Ultra افراد را به شکلی تحسین آمیز به تصویر نمی کشد. این گوشی از پردازش برای غلبه بر کمبود جزئیات استفاده می کند که منجر به دندانه دار شدن و تیز شدن بیش از حد چهره می شود. نمایش پس‌زمینه این دوربین خوب نیست – مناطق خارج از فوکوس خشن و حواس‌پرت هستند. تنها نکته مثبت دوربین ۱۲۰ میلی متری برای پرتره، فشرده سازی پرسپکتیو قوی است که جذاب است.

Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/1189s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6، ISO 50، 1/1541s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 50, 1/423s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 50, 1/205s - بهترین گوشی برای عکاسی
بدون حالت پرتره: Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Vivo X90 Pro 50mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

در اینجا حالت پرتره می تواند نتایج را بهبود بخشد. آن را روشن کردیم و با دوربین های زوم چند عکس گرفتیم. با این حال، از آنجایی که Xiaomi 12S Ultra از استفاده از تله فوتو برای عکس های پرتره خودداری می کند (درست است)، به طور پیش فرض از یک نسخه زوم شده دیجیتالی دوربین اصلی خود استفاده می کند. ممکن است مضر به نظر برسد، اما نتیجه نهایی بسیار بهتر از دوربین ۵x است.

دوربین ۶۹ میلی‌متری گلکسی اس ۲۳ اولترا، عکس‌های حالت پرتره با ظاهری زیبا و متناسب با صفحه نمایش می‌گیرد، اما از نظر فنی خوب نیستند. Galaxy S23 Ultra مطابق با الگوهای خود، چهره ها را تا حد غیرقابل قبولی بیش از حد اشباع می کند. مقداری از نویز در حالت پرتره پاک می شود و تفکیک سوژه عالی است.

Vivo X90 Pro همچنان در نمایش رنگ پوست عالی است. اینها به سادگی درخشان هستند، به خصوص اگر بزرگنمایی نکنید. با این حال، اگر این کار را انجام دهید، یک الگوریتم تیز کردن تهاجمی شروع به بالا بردن سر زشت خود می کند. بله، جزئیات زیادی وجود دارد، اما ما نمی‌خواهیم هر لکه‌ای را روی صورت سوژه‌مان ببینیم (و نه سوژه‌مان).

شیائومی ۱۳ پرو به طور عجیبی تصمیم گرفت تا رنگ پوست انسان را در حالت پرتره بیش از حد اشباع کند. تفاوت با عکس‌های غیر پرتره فاحش است. گذشته از این، ۱۳ Pro عکس‌های دوست‌داشتنی در حالت پرتره با ویژگی‌های انسانی نرم و یک چرخش باورپذیر از سوژه به پس‌زمینه می‌گیرد.

Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/1391s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/2.0, ISO 50, 1/1538s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 50, 1/513s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/1.9, ISO 50, 1/1722s - بهترین گوشی برای عکاسی Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/277s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/2.0, ISO 50, 1/303s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 64, 1/100s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/1.9, ISO 50, 1/256s - بهترین گوشی برای عکاسی
حالت پرتره: Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Vivo X90 Pro 50mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

برای نتیجه گیری، در نور خوب، Vivo X90 Pro و Xiaomi 13 Pro ثابت کردند که برخی از بهترین دوربین های زوم را دارند. جزئیات، کنتراست و وضوح آنها در هر پیکسل عالی است و رنگ های زنده و تقریباً بدون نویز تولید می کنند. و در حالی که آنها می توانند هر منظره ای را ثبت کنند، چه در طبیعت و چه در شهر، هر دو در عکاسی انسان نیز عالی هستند. دوربین Vivo بهترین نمایش خارج از فوکوس را با بوکه نرم و کرمی دارد که انتظار دیدن آن را از یک گوشی ندارید. از سوی دیگر، تنها با ۵۰ میلی‌متر، Vivo X90 Pro را بدون دوربین زوم مناسب باقی می‌گذارد، که در ۷۵ میلی‌متر، شیائومی ۱۳ پرو دارای دوربین است.

دوربین ۶۹ میلی‌متری سامسونگ و دوربین ۱۲۰ میلی‌متری شیائومی ۱۲ اس اولترا، دوربین‌های زوم هستند – آنها طوری تنظیم شده‌اند که اجسام را به شما نزدیک‌تر کنند، آن‌ها را شارپ‌تر کنند و آن را یک روز صدا کنند. آنها سطح خوبی از جزئیات را ثبت می کنند، اگرچه ۳x سامسونگ نویز زیادی را وارد تصویر نهایی می کند. اما هیچ یک از دوربین ها در عکاسی از مردم خوب نیستند.

دوربین های اصلی در نور کم

دوربین های اصلی و زوم را در نور کم تست کردیم. ما فوق عریض‌ها را در تست نور کم کنار گذاشتیم تا این مقایسه پف کرده و بی‌پایان نشود و همچنین به این دلیل که هیچ یک از ultrawides عکس‌های خوبی در شب نمی‌گیرد.

در ۲۳ میلی‌متر، دوربین‌های اصلی به اندازه کافی عریض هستند تا بیشتر صحنه‌های شب را به‌اندازه کافی ثبت کنند و از مزیت حسگر بزرگی نسبت به دوربین‌های اولتراواید برخوردارند.

هر چهار گوشی دارای حالت شب خودکار و حالت شب اختصاصی هستند. حالت خودکار وارد می شود و جزئیات و نوردهی تصویر را افزایش می دهد. اگر حالت شب را به صورت دستی فعال کنید، به طور کلی نتیجه بهتری خواهید گرفت.

برای آزمایش خود، از حالت خودکار شب استفاده نکردیم – اولین تصاویر را با حالت شب خاموش (حالت شب خودکار نیز خاموش) و مجموعه دوم را با روشن بودن حالت شب گرفتیم.

با خاموش بودن حالت شب، Galaxy S23 Ultra تاریک ترین نوردهی های کلی را دارد. این بار دیگر تیزترین و دومین پرجزئیات است، اما پر سر و صداترین تیراندازی با تکه های گل آلود اینجا و آنجا است. مشکلاتی با منابع نور داشت، به خصوص نور نقطه ای، جایی که برخی از داده های برجسته را منفجر می کرد.

Vivo X90 Pro درخشان‌ترین تصاویر را با بیشترین جزئیات و بهترین وضوح – نه زیاد، نه خیلی کم – می‌گیرد. Vivo بیشترین رنگ‌های اشباع‌شده را تولید می‌کند و تراز سفیدی آن گرم‌ترین است، که در ترکیب با جزئیات بیشتر و نوردهی روشن‌تر، به خیره‌کننده‌ترین عکس‌ها در نور کم در اینجا منجر می‌شود. براوو!

شیائومی ۱۳ پرو باریک ترین محدوده دینامیکی را در اینجا دارد. اغلب نقاط برجسته را بیش از حد در معرض دید قرار می دهد و تاریک ترین سایه ها را خرد می کند. در غیر این صورت، جزئیات زیادی را به ارمغان می‌آورد و شارپ‌سازی درست است. تراز سفیدی مشخص است، اما رنگ ها کمی کسل کننده هستند.

Xiaomi 12S Ultra نیز نکات برجسته خود را به نمایش می گذارد، اما می تواند جزئیات بیشتری از سایه را حفظ کند. بافت ها به دلیل تیز شدن بیش از حد ظاهری کمی مصنوعی دارند.


 حالت شب خاموش: Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 640، 1/25s - بهترین تلفن برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 1660، 1/17s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 2000، 1/25s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 1626، 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی

 حالت شب خاموش: Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 800، 1/50s - بهترین تلفن برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 1022، 1/20s - بهترین تلفن برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 1250، 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 1267، 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی
حالت شب خاموش: Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra


Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 1000، 1/25s - بهترین تلفن برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 2021، 1/14s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 4000، 1/25s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 3947، 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی

Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 1250، 1/25s - بهترین تلفن برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 3200، 1/14s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 5000، 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 5866، 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی
حالت شب خاموش: Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

هنگامی که حالت شب فعال است، Galaxy S23 Ultra نتایج متفاوتی ارائه می دهد. دو تصویر اول – مجسمه شیر و ساختمان هتل – بسیاری از جزئیات دقیق را به دلیل کاهش نویز از دست می دهند. به طور معمول این مبادله ارزش آن را دارد اما در این مورد نه. ما عکس‌های پر سر و صدای معقول را با جزئیات عالی در هر روز در حالت آشفتگی مصنوعی حالت شب انتخاب می‌کنیم. به اعتبار خود، حالت Night می‌تواند داده‌های برجسته‌شده را بازیابی کند. دو صحنه دیگر – رستوران در فضای باز و بار داخلی – نمونه هایی از حالت شب هستند که به درستی انجام شده است – نوردهی ها روشن تر، جزئیات بیشتر در سایه ها و نویز کمتری دارند.

Vivo X90 Pro جزئیات، رنگ‌ها و سایه‌های تقویت‌شده را دست نخورده باقی می‌گذارد و به دنبال حفظ برجستگی‌های دمیده می‌شود. به طور کلی موفق می شود – تنها مثالی که در آن شکست می خورد اولین صحنه (شیر) است که در آن عکس معمولی داده های برجسته بیشتری نسبت به تصویر حالت شب دارد. این احتمالاً یک اتفاق است و نه معمولی، و Vivo X90 Pro بهترین دوربین در نور کم در اینجا باقی مانده است.

تصاویر اختصاصی حالت شب شیائومی ۱۳ پرو در سایه ها تقویت بسیار جزئی می شوند و در ازای نویز کمتر، بخشی از جزئیات ظریف خود را از دست می دهند. هایلایت های ضربه ای برمی گردند. به طور کلی یک برد-برد.

شیائومی ۱۲ اس اولترا از حالت شب بهره می برد. هایلایت ها مجدداً بررسی می شوند، سایه ها اندکی تقویت می شوند، و هنوز صدایی برای صحبت وجود ندارد. نتایج عالی


Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 500، 1/17s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 1375، 1/10s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 2000، 1/25s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 1640، 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی

Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 320، 1/17s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 1806، 1/25s - بهترین تلفن برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 1250، 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 798، 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی
حالت شب روشن: Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

هنگام استفاده از دوربین های اصلی، Vivo X90 Pro در نور کم بهترین است. تصاویر برجسته را می گیرد – تصاویر روشن و واضح با جزئیات فراوان و وضوح تخصصی. Xiaomi 12S Ultra نزدیکترین گوشی به X90 Pro است. گلکسی اس ۲۳ اولترا و ۱۳ پرو همتراز هستند – گلکسی واضح تر و با جزئیات بیشتر است اما ظاهر کلی تیره تر از شیائومی ۱۳ پرو دارد.


Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 800، 1/17s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 1373، 1/9s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 4000، 1/25s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 2793، 1/14s - بهترین گوشی برای عکاسی

Samsung Galaxy S23 Ultra - f/1.7، ISO 800، 1/17s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro - f/1.8، ISO 3192، 1/10s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 13 Pro - f/1.9، ISO 5000، 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Xiaomi 12S Ultra - f/1.9، ISO 4232، 1/14s - بهترین گوشی برای عکاسی
حالت شب روشن: Galaxy S23 Ultra • Vivo X90 Pro • Xiaomi 13 Pro • Xiaomi 12S Ultra

دوربین ها را در نور کم زوم کنید

Vivo X90 Pro بهترین دوربین زوم را در نور کم دارد. تصاویر آن روشن با جزئیات سایه و برجسته هستند. رنگ های دلپذیر از تصاویر دوربین اصلی منتقل می شوند. Galaxy S23 Ultra و Xiaomi 13 Pro از نظر جزئیات بسیار به هم نزدیک هستند. با خاموش بودن حالت شب، شیائومی ۱۳ پرو جزییات بیشتری را نسبت به گلکسی ثبت می کند، اما نکات برجسته را از بین می برد. از طرف دیگر کهکشان پر سر و صداتر است. ما آن را تساوی برای مقام دوم می نامیم.

دوربین ۱۲۰ میلی‌متری شیائومی ۱۲ اس اولترا بدترین دوربین در نور کم است. برای ثبت جزئیات تلاش می کند و بیشتر کارهایی که می گیرد در الگوریتم کاهش نویز تهاجمی گم می شود.

Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 320, 1/50s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6، ISO 941، 1/50s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 400, 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 6829, 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 1000, 1/8s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6، ISO 3069، 1/9s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 12800, 1/15s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 11561, 1/7s - بهترین گوشی برای عکاسی
حالت شب خاموش: Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Vivo X90 Pro 50mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

روشن کردن حالت شب تا حدی برای تصاویر زوم اولترا گلکسی S23 مفید است. جزئیات افزایش می‌یابد، و نویز، که بدترین حالت در اینجا بود، کاهش می‌یابد. شیائومی ۱۳ پرو لبه جزئیات را از دست می دهد و در حالی که اطلاعات برجسته را باز می گرداند، این هایلایت ها به طور غیر طبیعی تیره و زرد می شوند.

تصاویر Xiaomi 12S Ultra قابل تحمل می شوند. جزئیات بیشتر و نکات برجسته بهتر وجود دارد. اما هنوز هم ضعیف ترین زوم اینجاست.

تغییرات اندکی در تصاویر Vivo X90 Pro با حالت شب. نکات برجسته بهتر حفظ می شوند، اما اندکی. با این حال، این عکس‌ها بهترین عکس‌های زوم در نور کم هستند.

Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 50, 1/8s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6، ISO 699، 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 1600, 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 5916, 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 1000, 1/8s - بهترین گوشی برای عکاسی Vivo X90 Pro 50mm - f/1.6، ISO 3078، 1/9s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 13 Pro 75mm - f/2.0, ISO 12800, 1/14s - بهترین گوشی برای عکاسی Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 12800, 1/8s - بهترین گوشی برای عکاسی
حالت شب روشن: Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Vivo X90 Pro 50mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

Vivo X90 Pro ممکن است زوم ترین دوربین زوم را نداشته باشد، اما تنها دوربینی است که با آن در نور کم عکس های پرتره می گیریم. دوربین زوم Xiaomi 12S Ultra فاقد حالت Night Portrait است و در نور کم یک آشفتگی لکه دار و بی رنگ است. دوربین‌های زوم شیائومی ۱۳ پرو و ​​گلکسی اس ۲۳ اولترا دارای حالت پرتره در شب هستند اما نتایج عالی نیستند. سوژه در هر دو تصویر دارای نویز و نوردهی کم است.

حالت پرتره شب Vivo X90 Pro سوژه را روشن می کند و پس زمینه را به خوبی پردازش می کند. کمی زیاده روی است، اما قابل استفاده است که در مورد بقیه واقعاً نمی توانیم بگوییم.


 Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm - f/2.4, ISO 3200, 1/33s - بهترین گوشی برای عکاسی 
 Vivo X90 Pro 50mm - f/2.0، ISO 1410، 1/14s - بهترین گوشی برای عکاسی شیائومی 
 Xiaomi 12S Ultra 120mm - f/4.1, ISO 12800, 1/20s - بهترین گوشی برای عکاسی
Samsung Galaxy S23 Ultra 69mm • Vivo X90 Pro 50mm • Xiaomi 13 Pro 75mm • Xiaomi 12S Ultra 120mm

بنابراین به طور کلی، با تکرار نتیجه مقایسه دوربین اصلی، Vivo X90 Pro از نظر کیفیت بهترین دوربین زوم را دارد. در نور خوب، تصاویر واضحی با سطح جزئیات عالی و محدوده دینامیکی خوب ثبت می کرد. اما دوربین ۵۰ میلی‌متری f/1.6 همچنان در نور کم به همان اندازه چشمگیر است، در حالی که بقیه بیشتر کیفیت خود را از دست می‌دهند. دوربین ۷۵ میلی‌متری شیائومی ۱۳ پرو یک ثانیه دور است و کمی جلوتر از دوربین ۶۹ میلی‌متری گلکسی اس ۲۳ اولترا است. زوم ۱۳ پرو فقط دارای سنسور بهتر و لنز روشن‌تر است که به آن کمک می‌کند تا در بیشتر مواقع عکس‌های ظریف‌تری نسبت به گلکسی داشته باشد. اما ما از دوربین پرتره تبلیغ شده شیائومی انتظار خیلی بیشتری داشتیم.

۱۲۰ میلی‌متری Xiaomi 12S Ultra در نزدیک‌تر کردن صحنه‌ها به شما عالی است. اما اگر برای لحظه ای از مزیت زوم آن غافل شوید، از نظر کیفیت در مقابل زوم های کوچکتر نمی ایستد.

تجربه تیراندازی

قبل از اینکه حتی بتوانید عکس گرفتن را شروع کنید، بیایید به سرعت باز کردن برنامه دوربین در هر تلفن بپردازیم. گلکسی اس ۲۳ اولترا با دوبار فشار دادن دکمه پاور برای راه‌اندازی دوربین بسیار سریع‌ترین گوشی است. به عنوان یک امتیاز، این ویژگی به طور پیش فرض روشن است. دو گوشی شیائومی و ویوو نیز یک ویژگی راه اندازی سریع ارائه می دهند، اما باید آن را فعال کنید. برای گوشی های شیائومی دوبار فشار دادن دکمه کاهش صدا در حالی که گوشی قفل است. برای Vivo، در حالی که گوشی قفل است، صدا را پایین نگه می دارد. در گلکسی، وقتی قفل گوشی باز است، می‌توانید دکمه روشن/خاموش را در هر برنامه‌ای دوبار فشار دهید و دوربین همچنان بالا می‌آید.

سپس سرعت گرفتن وجود دارد. گلکسی اس ۲۳ اولترا و ویوو ایکس ۹۰ پرو از لحظه روشن کردن دوربین تا زمان گرفتن عکس بدون تأخیر ملموس، سریع‌تر هستند. بزرگنمایی و بزرگنمایی لنزهای مختلف نیز سریع است.

دو گوشی شیائومی به طور قابل توجهی کندتر هستند. در دنیای گوشی های فوق سریع، گرفتن عکس با هر یک از دوربین های آن ها به طور محسوسی کند است. اما این دوربین های زوم ۷۵ و ۱۲۰ میلی متری هستند که بدترین متخلفان هستند. اگر وارد شوید و انتظار داشته باشید شیائومی مانند گلکسی اس ۲۳ اولترا یا ایکس ۹۰ پرو عکس بگیرد، می توانید عکس ها را از دست بدهید.

با این حال، هنگامی که به زمان اضافه شده عادت کردید، عکاسی شما دوباره به مسیر خود باز می گردد.

چیزی که عادت کردن به آن سخت تر است، تعداد عکس های فوکوس از دست رفته از دوربین های ۵۰ میلی متری Vivo X90 Pro و زوم ۷۵ میلی متری Xiaomi 13 Pro است. برای هر کدام متفاوت است. زوم شیائومی ۱۳ پرو تقریباً هر جسم کند حرکت را در هر نوری که آفتابی نباشد محو می کند. و شما واقعاً نمی‌توانید خود را با این موضوع تطبیق دهید، جدای از اینکه به مردم بگویید حرکت نکنید. دوربین ۲x Vivo گاهی اوقات چهره ای را در کادر نادیده می گیرد و به جای آن روی یک شی تصادفی تمرکز می کند. این را در نظر داشته باشید و می توانید با ضربه زدن روی سوژه مورد نظر خود مداخله کرده و تمرکز کنید تا در روز صرفه جویی کنید.

نتیجه گیری

تعیین کمیت چهار گوشی با سه دوربین در یک حکم واحد دشوار است. اما اگر باید یک نتیجه گیری TLDR از تیراندازی ما داشته باشید، به اینجا می رسیم: Xiaomi 12S Ultra عکس های چشمگیری می گیرد، Galaxy S23 Ultra ثابت ترین دوربین عکاسی است، ۱۳ Pro عکس های بالغ می گیرد و Vivo X90 گوشی ما است. در هر روز هفته، دوربین جیبی ما باشد.

اما همانطور که اغلب اتفاق می افتد، نسخه TLDR فقط خیلی چیزها را می گوید. در هر یک از این دوربین‌ها چیزهای بیشتری وجود دارد، بنابراین اجازه دهید کمی توضیح دهیم.

Vivo X90 Pro ما را تحت تأثیر قرار داد. عکس های واقعا شگفت انگیزی در نور روشن و بسیار کم می گیرد. به طور مرتب عکس‌های روشن‌تری با رنگ‌های بسیار تند، هایلایت‌های درخشان و سایه‌های درخشان می‌گیرد. در شب، عکس‌های X90 Pro طوری به نظر می‌رسند که گویی آن‌ها را در زمان قبلی از روز گرفته‌ایم – خیلی خوب است. اما در زیر ظاهر بیش از حد پردازش شده برای رسانه های اجتماعی، یک تکنسین بی عیب و نقص نهفته است. سطح بالایی از جزئیات، شارپنینگ متخصص و نویز بسیار کم وجود دارد. به علاوه، همیشه می‌توانید Vivo را در حالت Zeiss Natural قرار دهید تا رویکردی آرام‌تر داشته باشید. نه این که ما فکر می کنیم شما باید این کار را انجام دهید – مانند قفس کردن یک دانشمند است.

و اگرچه آنقدر زوم نیست، دوربین ۵۰ میلی‌متری f/1.6 ویوو تنها لنزی است که عکاسان را برای رفتن و عکاسی با تلفن هیجان‌زده می‌کند.

در ابتدا، فکر می‌کردیم شیائومی ۱۳ پرو همان ۱۲S Ultra خواهد بود که هرگز در بازار جهانی پیدا نکردیم – حتی با امتیاز دوربین زوم با کیفیت بالاتر. ما اشتباه کردیم. شیائومی با ۱۳ پرو در مسیری کاملاً متفاوت قرار گرفت. این بیشتر تلفن یک عکاس است. تصاویر آن فنی و حرفه ای است. اگر لحظه ای به آن فرصت دهید، نتایج بسیار خوبی را به دست می آورد که هر شاترباگ علاقه مندی به آن افتخار می کند.

از سوی دیگر، Xiaomi 12S Ultra عکس‌هایی واضح با رنگ‌های شناور و نوردهی‌های دراماتیک خواهد داشت. این تلفن برای افرادی است که برخی فاکتورهای شگفت انگیز را در عکس های خود دوست دارند.

Samsung Galaxy S23 Ultra دارای دوربین اصلی ۲۰۰ مگاپیکسلی است – سه دوربین دیگر را با هم ترکیب کنید و تنها به ۱۵۰ مگاپیکسل خواهند رسید – اما این مگاپیکسل نیست که گلکسی را از بقیه متمایز می کند. تجربه اش است گلکسی اس ۲۳ اولترا به نظر می‌رسد نتیجه سال‌ها بهبود است و ثابت‌ترین تیراندازی اینجاست. از ۱۳ میلی‌متر تا ۲۴۰ میلی‌متر، عکس‌های آن ویژگی‌های یکسانی دارند – واضح، با جزئیات زیاد، محدوده دینامیکی عالی، و رنگ‌های زیبا. هیچ اتفاقی وجود نداشت – هیچ فوکوس از دست رفته، نه یک آسمان منفجر شده، و نه یک عکس غیراشباع یا بیش از حد اشباع شده در یک عکس. هیچ گوشی دیگری در اینجا به ما نتایج خوبی نمی دهد. قابل اعتماد خوب است و در مواقعی درخشان خواهد بود.

از آنجایی که عنوان تیراندازی ما ۲۰۰ مگاپیکسل در مقابل سنسور نوع ۱ اینچی است، این را خواهیم گفت – دوربین سامسونگ دو برابر کوچکتر از سایرین به نظر نمی رسد. بله، ظاهر دوربین گوشی های هوشمند را دارد که بقیه ندارند، اما حسگر ۲۰۰ مگاپیکسلی عکس در برابر عکس، در مقایسه با رقبای پیکسل های بزرگترش، هیچ معایب عمده ای ندارد. حتی چشمگیرتر، ۲۰۰ مگاپیکسل در نور کم تقریباً به همان اندازه خوب است. اما تقریباً به همان خوبی، بالاترین ستایشی است که می‌توانیم دوربین سامسونگ را در این شرکت پیشرفته ارائه کنیم – سنسور نوع ۱ اینچی در بیشتر موقعیت‌ها برتر است.

سپس مهم است که به کل تصویر نگاه کنید. Galaxy S23 Ultra همه کاره ترین دوربین گوشی در اینجا است. این دوربین دارای یک دوربین سوپر تله فوتو ۲۴۰ میلی متری، یک دوربین دیگر ۶۹ میلی متری و یک دوربین ۲۳ میلی متری و ۱۳ میلی متری فوق عریض است. ما تا کنون فقط در مورد کیفیت صحبت کرده‌ایم، اما زوم نیز مهم است. گلکسی بهترین تلفن اینجا برای سفر است و Vivo محدودترین است.

ما وانمود نمی کنیم که گوگل پیکسل ۷ پرو و ​​آیفون ۱۴ پرو اپل وجود نداشته باشند. ما انتظار داریم که هر دو در این شرکت عالی عمل کرده باشند. اما آزمایش چهار گوشی با سه دوربین در مقابل یکدیگر در نور خوب و کم به اندازه کافی سخت است، افزودن دو گوشی دیگر واقع بینانه نیست. اما اگر این فرمت را دوست دارید، ما با کمال میل آن را دنبال می کنیم، از جمله شاید Honor Magic5 Pro – دوربین دیگری با نویدهای فراوان.

و البته، این صرفاً یک مقایسه خارج از چارچوب بود. با استفاده از Expert RAW سامسونگ، Xiaomis Leica Authentic یا حالت Zeiss ویوو می‌توانید نتایج متفاوتی دریافت کنید.

ما معتقدیم که اگر هر یک از این گوشی ها (یا هر گوشی دیگری را واقعاً) در دستان فردی با چشم خوب برای ثبت لحظه بگذارید، تمام نکات فنی محو خواهند شد. در پایان روز، عکاسی در مورد ثبت یک صحنه جالب، لحظه، احساس زودگذر، آن لبخند، آن اخم، آن رنگین کمان، آن زمان شادی است که با افرادی که به آنها اهمیت می دهید به اشتراک گذاشته شده است.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

مجموعه ای متنوع از شارژر ها و پاوربانک
مشخصات قیمت و بررسی کیف دستی یونیک مدل Bergen مناسب برای لپ تاپ تا 16 اینچی

لوازم جانبی موبایل

جستجو در بین دنیایی از لوازم جانبی و اکسسوری های اورجینال 

جدیدترین مقالات

عضویت در خبرنامه اسپیگن​

اطلاع از اخبار ، محصولات جدید و جشنواره های فروش 

سبد خرید
منو
0 مورد سبد خرید
حساب من