نیازی نیست که با صدای بلند گفته شود ویکی پدیا منبع اصلی اطلاعات احتمالاً بزرگترین فهرست موضوعات در اینترنت است. و گاهی اوقات ، این فکر من را متغیر می کند که فکر می کنم یک پایگاه داده به همان اندازه مفید ویکی پدیا برای دسترسی آزاد است ، در حالی که کاربران مجبور به پرداخت هزینه های دیجیتالی بسیار بدتر و کم معنی تر می شوند که از جمله پرداخت پول برای خواندن پیام های شخص در یک برنامه دوست یابی سایه دار است. و خرید لوازم آرایشی برای شخصیت های بازی برای جلوگیری از تبلیغات در سرویس های گوش دادن به موسیقی.

اما افراد عادی به کنار ، یکی از بزرگترین ذی نفعان غول فناوری مانند گوگل ، آمازون و اپل هستند که از طریق ویکی پدیا اطلاعات قابل اعتماد و مفیدی را به مخاطبان خود ارائه می دهند (بخوانید: مشتریان) بدون اینکه هزینه ای برای آن در نظر گرفته شود. اکنون تغییر می کند!

ویکی مدیا – غیر انتفاعی پشت ویکی پدیا و سایر خدمات ویکی وابسته – اکنون می خواهد غول های فناوری هزینه های خود را پرداخت کنند. اما این کار کمتر با درخواست این میلیارد دلار – در چند مورد تریلیون دلار – شرکت ها برای پرداخت هزینه استفاده از ویکی پدیا برای ارائه خدمات خود و بیشتر مربوط به حل مشکلات خودشان است. این راه حل Wikimedia Enterprise است.

در توضیحات رسمی آمده است: “تمرکز بر روی سازمان هایی است که می خواهند محتوای ویکی مدیا را در زمینه های دیگر ، با ارائه خدمات داده در مقیاس وسیع ، دوباره استفاده کنند ، تا سریعتر و جامع تر ، قابل اعتماد و ایمن تر باشند.” ویکی مدیا شرکت هایی را هدف قرار می دهد که از کتابخانه محتوای آن در حجم زیاد استفاده مجدد می کنند و هدف این است که در سه زمینه اصلی مزایایی را به آنها ارائه دهد:

به زبان ساده ، Wikimedia Enterprise به فن آوری بزرگ اطمینان از سرعت ، قابلیت اطمینان و سازگاری را ارائه می دهد که می توانند با استفاده از آنها محتوای Wikimedia را بر اساس نیازهای خود استخراج و بازسازی کنند. Wikimedia Enterprise API به شما اجازه می دهد تا با حجم بالا ، سرعت بالا و استفاده مجدد از محتوای Wikimedia را که این مشتریان بسیار ثروتمند می توانند برای حفظ ورودی پروژه های مربوط به شرکت خود ، که می تواند از صفحه نمایه شرکت در ویکی پدیا تا رسانه های مرتبط باشد ، مورد سوit استفاده قرار دهند ، استفاده کنید. .

هدف همچنین ایجاد بیشتر محتوای قابل خواندن توسط ماشین و کاهش بار سرور است. به طور خاص ، پروژه ویکیمدیا اینترپرایز می خواهد “نیاز به خراش سایت با شدت بالا را با استفاده کنندگان با بیشترین فرکانس و با بیشترین حجم ، که در حال حاضر سرورهای تولیدی ما را هدف قرار می دهند ، کاهش دهد.” به عبارت ساده ، استرس ناشی از محتوا بر روی سرورهای ویکی مدیا که توسط این مارک های محبوب جیب عمیق مورد استفاده مجدد قرار می گیرد ، باید با بارگیری در سرورهای اختصاصی ، هزینه آن را توسط این مشتریان کاهش دهد.

ویکی مدیا برای تأمین هدف خود یعنی دسترسی رایگان به مسلماً بزرگترین اطلاعات اطلاعاتی روی کره زمین ، به بودجه و کمک های مالی متکی است. اما فشار بیشتر برای اطمینان از اینکه داده های دوباره استفاده شده توسط شرکت هایی مانند گوگل و اپل برای ارائه خدمات به کاربر خود نیاز به تلاش و منابع بیشتری دارند تا اطمینان حاصل شود که بدون خطا ، در دسترس است و می توان به سرعت حوادثی مانند خرابکاری را مقابله کرد.

این شرکت هدف قرار دادن ماه مه / ژوئن سال 2021 API های Wikimedia Enterprise خود در دو ردیف – Realtime و Bulk – با مجموعه زیر مجموعه های خاص خود است که هرکدام مزایای خاصی دارند. برای دستیابی به هدف فنی پذیرایی از آن مشتریان ثروتمند ، API های ویکی مدیا در سرویس های وب آمازون (AWS) میزبانی می شود ، اما این شرکت موظف به استفاده از AWS نیست و در صورت افزایش ابتکار عمل ، در حال جستجو برای گزینه های دیگر است.

با این حال ، ویکیمدیا انتظار ندارد با تقاضای پرداخت هزینه های فناوری بزرگ ، ثروت زیادی به دست آورد. در واقع ، سازمان غیرانتفاعی همچنان انتظار دارد که بخش بزرگی از حمایت مالی را از خوانندگان و اهدا کنندگان خود دریافت کند. از نظر عقاید ، همچنین این اطمینان حاصل می شود که این غول های فناوری نمی توانند به هیچ وجه بر نحوه کار ویکی مدیا و مهمتر از آن ، نحوه ارائه محتوای آن فشار وارد آورند. در بخش سوالات متداول ، “درآمد حاصل از ویکی مدیا Enterprise پشتیبانی خواننده ما را تکمیل می کند ، اما آن را کسوف نمی کند”.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *