سرانجام ، ویکی پدیا از غول های فناوری می خواهد که برای حل مشکلات خود هزینه کنند

نیازی نیست که با صدای بلند گفته شود ویکی پدیا منبع اصلی اطلاعات احتمالاً بزرگترین فهرست موضوعات در اینترنت است. و گاهی اوقات ، این فکر من را متغیر می کند که فکر می کنم یک پایگاه داده به همان اندازه مفید ویکی پدیا برای دسترسی آزاد است ، در حالی که کاربران مجبور به پرداخت هزینه های دیجیتالی بسیار بدتر و کم معنی تر می شوند که از جمله پرداخت پول برای خواندن پیام های شخص در یک برنامه دوست یابی سایه دار است. و خرید لوازم آرایشی برای شخصیت های بازی برای جلوگیری از تبلیغات در سرویس های گوش دادن به موسیقی.

اما افراد عادی به کنار ، یکی از بزرگترین ذی نفعان غول فناوری مانند گوگل ، آمازون و اپل هستند که از طریق ویکی پدیا اطلاعات قابل اعتماد و مفیدی را به مخاطبان خود ارائه می دهند (بخوانید: مشتریان) بدون اینکه هزینه ای برای آن در نظر گرفته شود. اکنون تغییر می کند!

ویکی مدیا – غیر انتفاعی پشت ویکی پدیا و سایر خدمات ویکی وابسته – اکنون می خواهد غول های فناوری هزینه های خود را پرداخت کنند. اما این کار کمتر با درخواست این میلیارد دلار – در چند مورد تریلیون دلار – شرکت ها برای پرداخت هزینه استفاده از ویکی پدیا برای ارائه خدمات خود و بیشتر مربوط به حل مشکلات خودشان است. این راه حل Wikimedia Enterprise است.

در توضیحات رسمی آمده است: “تمرکز بر روی سازمان هایی است که می خواهند محتوای ویکی مدیا را در زمینه های دیگر ، با ارائه خدمات داده در مقیاس وسیع ، دوباره استفاده کنند ، تا سریعتر و جامع تر ، قابل اعتماد و ایمن تر باشند.” ویکی مدیا شرکت هایی را هدف قرار می دهد که از کتابخانه محتوای آن در حجم زیاد استفاده مجدد می کنند و هدف این است که در سه زمینه اصلی مزایایی را به آنها ارائه دهد:

به زبان ساده ، Wikimedia Enterprise به فن آوری بزرگ اطمینان از سرعت ، قابلیت اطمینان و سازگاری را ارائه می دهد که می توانند با استفاده از آنها محتوای Wikimedia را بر اساس نیازهای خود استخراج و بازسازی کنند. Wikimedia Enterprise API به شما اجازه می دهد تا با حجم بالا ، سرعت بالا و استفاده مجدد از محتوای Wikimedia را که این مشتریان بسیار ثروتمند می توانند برای حفظ ورودی پروژه های مربوط به شرکت خود ، که می تواند از صفحه نمایه شرکت در ویکی پدیا تا رسانه های مرتبط باشد ، مورد سوit استفاده قرار دهند ، استفاده کنید. .

هدف همچنین ایجاد بیشتر محتوای قابل خواندن توسط ماشین و کاهش بار سرور است. به طور خاص ، پروژه ویکیمدیا اینترپرایز می خواهد “نیاز به خراش سایت با شدت بالا را با استفاده کنندگان با بیشترین فرکانس و با بیشترین حجم ، که در حال حاضر سرورهای تولیدی ما را هدف قرار می دهند ، کاهش دهد.” به عبارت ساده ، استرس ناشی از محتوا بر روی سرورهای ویکی مدیا که توسط این مارک های محبوب جیب عمیق مورد استفاده مجدد قرار می گیرد ، باید با بارگیری در سرورهای اختصاصی ، هزینه آن را توسط این مشتریان کاهش دهد.

ویکی مدیا برای تأمین هدف خود یعنی دسترسی رایگان به مسلماً بزرگترین اطلاعات اطلاعاتی روی کره زمین ، به بودجه و کمک های مالی متکی است. اما فشار بیشتر برای اطمینان از اینکه داده های دوباره استفاده شده توسط شرکت هایی مانند گوگل و اپل برای ارائه خدمات به کاربر خود نیاز به تلاش و منابع بیشتری دارند تا اطمینان حاصل شود که بدون خطا ، در دسترس است و می توان به سرعت حوادثی مانند خرابکاری را مقابله کرد.

این شرکت هدف قرار دادن ماه مه / ژوئن سال ۲۰۲۱ API های Wikimedia Enterprise خود در دو ردیف – Realtime و Bulk – با مجموعه زیر مجموعه های خاص خود است که هرکدام مزایای خاصی دارند. برای دستیابی به هدف فنی پذیرایی از آن مشتریان ثروتمند ، API های ویکی مدیا در سرویس های وب آمازون (AWS) میزبانی می شود ، اما این شرکت موظف به استفاده از AWS نیست و در صورت افزایش ابتکار عمل ، در حال جستجو برای گزینه های دیگر است.

با این حال ، ویکیمدیا انتظار ندارد با تقاضای پرداخت هزینه های فناوری بزرگ ، ثروت زیادی به دست آورد. در واقع ، سازمان غیرانتفاعی همچنان انتظار دارد که بخش بزرگی از حمایت مالی را از خوانندگان و اهدا کنندگان خود دریافت کند. از نظر عقاید ، همچنین این اطمینان حاصل می شود که این غول های فناوری نمی توانند به هیچ وجه بر نحوه کار ویکی مدیا و مهمتر از آن ، نحوه ارائه محتوای آن فشار وارد آورند. در بخش سوالات متداول ، “درآمد حاصل از ویکی مدیا Enterprise پشتیبانی خواننده ما را تکمیل می کند ، اما آن را کسوف نمی کند”.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

© کپی رایت - اسپیگن | نماینده رسمی محصولات اسپیگن، انرژیا، یونیک، جی سی پال و موفی