متاسفانه طی سالهای اخیر تعداد زیادی برند های جعلی و فیک اقدام به تولید کابل های لایتنینگ نمودند . استفاده از این کابل ها منجر به انفجارهای مهیب بسیاری در هنگام استفاده یا شارژ تلفن های همراه شد. برای حل این مشکل اپل اعلام کرد از فوریه 2019 به بعد استاندارد های  Lightning (C48A، C48B) را دیگر برای کابل های خود به رسمیت نمی شناسد و لازم است که تمامی تولید کنندگان از چیپست های جدید با استاندارد Lightning (C89) و Lightning (C94) بعنوان جایگزین استفاده نمایند .

این تغییرات مقاومت زیادی را از طرف شرکت های تولید کنند بزرگ برانگیخت، چون حجم زیادی از کابل ها با استاندارد قبلی و چیپست های قبلی در بازار و فروشگاه ها موجود بود . از طرفی ارتقا به استاندارد های جدید ملزم به تغییرات اساسی در تکنولوژی ساخت و بالا بردن کیفیت محصول بود که اینها تماما به بهای تمام شده محصول  نهایی هزینه های زیادی را تحمیل می نمود . با این شرایط با سخت گیری های اپل و عدم عرضه چیپست های قبلی برای محصولات دارای گواهینامه،کم کم شرکت ها مجبور به قبول این شرایط شدند . اما در این بین شرکت های مشهوری در زمینه  که از تکنولوژی تولید بالایی برخوردار هستند ، این تغییرات را فرصتی برای پیشی گرفتن از رقبا قرار دادند و با عرضه محصولاتی مطابق با این استاندارد ها   پیش از دیگران موفق شده اند که بازار مناسبی را در این بخش بدست آورند .

استاندارد های جدید Lightning (C89) و Lightning (C94) مربوط به کابل های لایتنیگ اپل می باشد و تفاوت این دو در نوع کانکتور در سوی دیگر کابل می باشد . تا پیش از عرضه گوشی های آیفون سری 12 که از شارژ سریع 20 واتی با تکنولوژی PD3.0 استفاده  می نمایند ، کابل رسمی و همراه گوشی های آیفون از نوع USB-A به لایتنینگ بود ، اما با عرضه گوشی های جدید آیفون سری 12 دیگر قابلیت شارژ سریع 20 واتی از طریق درگاه USB-A میسر نبود و نیاز به کابلهای با آمپر بالاتر و توان انتقال انرژی بیشتر با درگاه USB-C ایجاد شد .

در واقع تفاوت Lightning (C89) و Lightning (C94)  در نوع چیپست استفاده شده در کابل بر اساس کانکتور اتصال به شارژر کابل می باشد که برای USB-A از C89 و برای USB-C از C94 استفاده می شود . اما برای دریافت این گواهینامه ها نیاز است که کابل از کیفیت و عملکرد بالایی برخوردار باشد توان عبور حد اقل 3 آمپر ولتاژ ، مقاومت بالاتر کابل در برابر تغییرات گرمایی و عدم گرم شدن کابل در اثر عبور ولتاژ های بالاتر از 15 وات که نیاز شارژ گوشی های جدید با تکنولوژی های فست و سوپر فست شارژ می باشد . از ویژگی های این کابل ها است . از موارد دیگر بالاتر رفتن کیفیت کانکتور لایتنیگ در محل اتصال با گوشی می باشد و این کانکتور با توجه به طراحی ظریفی که دارد باید بتواند در برابر انتقال شارژ با توان بالا مقاومت بالای داشته ، تغییر شکت ندهد ، گرم نشود و در اثر استفاده عادی ساییده و فرسوده نشود .

 

 

رعایت تمامی این موارد نیازمند استفاده از کابل های با کیفیت با استفاده از رشته های مسی با درجه خلوص بالا و استفاده از آلیاژ های با کیفیت و مقاومت زیاد برای روکش کانکتور کابل ها جهت پیشگیری از سایش و پیشگری از اکسید شدن لایه مسی کابل می باشد . مشخصا استفاده از مس با خلوص بالا موجب افزایش قیمت کابل به نسبت کابل های آلیاژی که از ترکیب مس با فلزات ارزان قیمت تر تولید می شود می گردد . از طرفی فلز مس نرم و ضعیف است و لازم است روکش آن با الیاف محکمتر و قویتری پوشش داده شود تا مقاومت کابل حفظ و از قطعی در طول کابل پیشگیری گردد .

هرچقدر خلوص مس بالاتر باشد اکسید شدن آن نیز سریعتر و آسانتر اتفاق می افتد . در طول کابل که با روکش از رشته های مسی محافظت می گردد، خطر اکسید شدن کابل را تحدید نمی کند و در محل کانکتور USB-A و USB-C هم بعلت نوع ساختار این کانکتور ها که اتصال کابل در داخل آنها با روکش مناسب انجام می شود کابل از مقاومت بالایی برخوردار است . اما در کانکتور لایتنینگ انتهای رشته های سیم با کانکتور یکی می شود و در معرض هوا قرار می  گیرد . در کابل های ارزان قیمت و فیک از روکش فلزات ارزان قیمت تر مانند آلومینیوم و قلع استفاده می شود . با اینکه مقاومت این فلزات از مس در برابر اکسید شدن بیشتر است اما  تاثیر منفی بر روی توان کابل دارند و براحتی  خراشیده شده و  از بین می روند . در کابل های با کیفیت ولی مطابق با استاندارد های قبلی اپل (C48A، C48B) روکش کانکتور لایتنینگ از فلز طلا بود. طلا در برابر اکسید شدن مقاومت بالایی دارد و عمر مفید کابل را تا دوبرابر نسبت به روکش های معمولی  اما در برابر سایش در اثر اتصال کابل با گوشی دچار خط  و خش و خراشیدگی شده و فرسوده می شود و از محل همان خراش ها لایه مسی زیرین آن در معرض هوا قرار گرفته و اکسید می شود . بعد از مدتی در حالی که کابل در ظاهر سالم است اما در هنگام شارژ گوشی قطع و وصل شده و یا اینکه دیگر اصلا شارژ انجام نمی شود .

 

در کانکتور های جدید مطابق با استاندارد های Lightning (C89) و Lightning (C94) از فلزات گرانقیمت تر و با کیفیت تری که در برابر اکسید شدن و سایش مقاومت بالاتری دارند استفاده می گردد . یکی از شرکت های پیشرو که فروشگاه اسپیگن مجموعه متنوع و کامل  محصولات آن را عرضه می نماید و توانسته است محصولات جدیدخود را مطابق با این استانداردها  ارتقاع دهد شرکت انرژیا می باشد . کابل های جدید این برند در سری های مختلف NYLOFLEX. DURAGLIZ  و FIBRA TOUGH علاوه بر قابلیت های قبلی این کابل ها مانند تحمل وزن کششی تا 50 کیلوگرم و خمش تا 30 هزار بار از محل اتصال کابل به کانکتور با افزایش رشته های مسی کابل توان بالاتری را برای انتقال انرژی تا 5 آمپر بدست آورده اند . همچنین در نسل جدید کابل های این برند که دارای چیپست های Lightning (C89) و Lightning (C94) می باشند از روکش فلز گرانقیمت رودیوم در کانکتور لایتنینگ استفاده شده است . که از مقاومت 4 برابر بیشتر نسبت به نسل قبلی در برابر سایش برخوردار می باشند .

خصوصیات جدید این کابل ها همراه با گارانتی معتبر شرکت تجارت پاسارگاد نماینده رسمی برند انرژیا در ایران موجب شده بسیاری از کاربران ایرانی و علاقمندان به تکنولوژی محصولات این برند را برای استفاده برگزینند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *